9 Sociální prostředí |
Hodnocení oblasti |
9.1 Vytvoření a zavádění programů prevence a zmírňování chudoby |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.1 Vytvoření a zavádění programů prevence a zmírňování chudoby
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 disponujeme Zásadami pronajímání bytů svěřených městské části Praha 10 (2019), dle nichž přiděluje MČ byty na základě potřeb žadatelů. Disponuje i dvěma krizovými byty. Zároveň nabízí široké množství programů a podporuje svoji dotační politikou místní spolky a služby věnující se prevenci a terénním službám. V roce 2019 zřídila Kontaktní centrum pro bydlení, kde se mohou občané dozvědět informace z této oblasti. MČ Praha 10 podepsala v roce 2019 "Memorandum o spolupráci v rámci Sítě Partnerství". Ta spojuje obce a neziskové organizace, které usilují o efektivní řešení bytové nouze a bezdomovectví. Městská část Praha 10 v sociální oblasti musí pracovat s tím, jak je nastavena sociální politika celého státu. Řešení většiny sociálních (níže naznačených) témat přesahuje možnosti a kompetence jedné městské části. Městská část pak svými jednotlivými projekty reaguje na identifikované potřeby, případně v rámci dotačního řízení (nejvyšší částka v sociální oblasti v Praze) podporuje organizace, které zajišťují sociální a návazné služby.
Na MČ Praha 10 působí 35 sociálních pracovníků (31,4 úvazku), kteří jsou v přímém kontaktu s osobami nebo rodinami v nepříznivé sociální situaci (sociálně slabými, s finančními problémy, osamělými, se závislostmi apod.). Tito pracovníci obyvatelům Prahy 10 pomáhají s řešením jejich problémů.
V současné době se potýkáme s problémy s vyřizováním dávek pro naše klienty, a to zejména v souvislosti s fungováním/spoluprací s přetíženým Úřadem práce ČR. Za důležitý a náročný úkol považujeme individuální sociální prací a spoluprací s úřadem práce nastavit takový systém, aby nebyli poškozováni sociálně slabí obyvatelé městské části.
Úkolem městské části by také mělo být udržet stávající síť služeb pro její obyvatele (případně ji vhodně rozvíjet), a to služeb poskytovaných městskou částí, jejími příspěvkovými organizacemi i dalšími organizacemi (NNO, jiné příspěvkové organizace apod.)
S ohledem na současný vývoj očekáváme vyšší potřebu finančního (dluhového) a právního poradenství, na což zatím nejsme připraveni.
V následujícím období by bylo také vhodné zaměřit se na prevenci ztráty bydlení a předcházet tak situaci, která je pro sociální systém (městskou část) řešitelná jen s daleko vyššími náklady.
|
Trend ve vývoji sociálně potřebných domácností je na území MČ v souladu se celospolečenským vývojem pozitivní. MČ zatím nepozoruje významný dopad pandemie na růst sociálně potřebných, v kontextu přidávající se vysoké inflace a rostoucích cen základních komodit je třeba sociální situaci obyvatel věnovat nadále pozornost. MČ má zpracované koncepční dokumenty k problematice bydlení, k přidělování krizových bytů a rozdělování bytů z vlastního bytového fondu přistupuje koncepčně. Přesto bytové potřeby obyvatel stále převyšují možnosti MČ a Praha 10 se zavazuje k budování dostupného a sociálního bydlení, stejně tak deklaruje potřebu zaměřovat se více na prevenci ztráty bydlení. Situace v oblasti zadluženosti je dlouhodobě stabilní. V době pandemie však bylo poradenství omezeno a do budoucna MČ očekává větší potřebu této služby. Achillovou patou sociální politiky MČ je spolupráce s úřadem práce, kde díky přetížení často vázne vyřízení dávek pro sociálně slabé. Zmíněn je také problém se získáváním dat od ÚP. Nastavení systémové a efektivní spolupráce s úřadem práce, (byť je v mnohém tato spolupráce komplikována státní politikou a vnějšími faktory), je důležitým cílem do dalších let.
|
9.1.1 Vytváří městská část, případně statutární město ve svém rozpočtu dostatečné finanční rezervy pro případ potřeby náhlé finanční pomoci obětem neštěstí ap.? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 finanční rezervy pro případ potřeby náhlé finanční pomoci obětem vytváří. MČ Praha 10 má zpracované zásady pro pronajímání bytů ve své správě a v těchto zásadách je pamatováno i na krizové byty pro oběti neštěstí (např. požár, povodeň). Odbor sociální Úřadu MČ Praha 10 dále disponuje ve svém rozpočtu s částkou, která je určena na akutní řešení situace klienta (např. nákup základních potravin). Odbor sociální Úřadu MČ Praha 10 velmi úzce spolupracuje s Úřadem práce ČR (finanční výpomoc v případě mimořádné události – živelné pohromy lze žádat dle zák. č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů) a krizové situace klientů řeší individuálně. V případě potřeby MČ Praha 10 ve věci finanční pomoci obětem neštěstí spolupracuje s Magistrátem hl. m. Prahy. V rámci komunitního plánování sociálních a návazných služeb podporujeme rozsáhlou síť sociálních a návazných služeb, za jejichž pomoci je daná situace vždy individuálně a intenzivně řešena. Seznam těchto organizací je uveden na sociálním a zdravotním portálu MČ Praha 10. Danému tématu se také věnuje "Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030" (Oblast 9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.2 Financování sociální péče a služeb).
|
-
V rozpočtu MČ Praha 10 není vyčleněna položka pro náhlou finanční pomoc obětem neštěstí. Případné finanční prostředky jsou vypláceny přímo z rozpočtu Odboru sociálního.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Finanční rezervy nejsou vytvářeny v rámci samostatné položky v rozpočtu MČ Praha 10
|
MČ nevyčleňuje finanční rezervy pro případ potřeby řešení krizových situací a ochrany obyvatelstva, případná finanční pomoc je vyplácena ad hoc z rozpočtu sociálního odboru a ze systému pomoci v hmotné nouzi. K řešení krizových situací jsou využívány sociální služby a krizové byty.
|
9.1.2 Má městská část, případně statutární město v rámci spravovaného bytového fondu rezervy pro potřebu zajistit alespoň na přechodnou dobu bydlení rozvedeným partnerům, zejména s nezletilými dětmi, obětem domácího násilí, přírodních nebo průmyslových katastrof apod.? V případě, že ne, zajišťuje tuto činnost v obci jiný subjekt (zapsaný spolek (dříve občanské sdružení), NNO, církev apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 má pro nouzové ubytování osob zřízeny dva „krizové byty“ se základním vybavením (postele, stůl se židlemi, nádobí, koupelna, záchod, kuchyňská linka, vařič, mikrovlnná trouba). Dále je k dispozici osm míst na ubytovně pro učitele. V případě velkého množství osob, které budou muset být v důsledku mimořádné události (přírodní katastrofa, průmyslová havárie aj.) ubytováni, budou tyto osoby ubytováni v tělocvičnách základních škol. V červnu roku 2019 bylo zřízeno Kontaktní centrum pro bydlení, které kromě poskytování informací o dostupném a sociálním bydlení zprostředkovává poradenství ve složitějších případech. Občanům nabízí například kontakt na právníka nebo občansko-právní poradnu, na sociální pracovníky, úřad práce, finanční poradenství, prevenci zadlužení a mnoho dalšího. Městská část také v roce 2019 schválila "Zásady pronajímání bytů svěřených městské části Praha 10", které kladou důraz na dostupné a sociální bydlení. Obložnost
krizových bytů je nahodilá, dle situace. V roce 2020 pouze 1 byt obsazen a
1 místo na ubytovně, v roce 2019 nebyl žádný z bytů obsazen. Kapacitu
vnímáme jako dostatečnou.
Dále jsou
zde soukromé ubytovny, např. Ubytovna v ulici Nad Slávií (cca 70 lůžek),
v ulici Štěchovická, v ulici Černokostelecká. Koncepční přístup k rozdělování bytů potřebným deklaruje i zakotvení dostupného a sociálního bydlení ve "Strategickém plánu udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030" (Oblast 9. Praha 10 přátelská, 9.4. Dostupné a sociální bydlení, 9.4.1. Systémově reagovat na potřeby v oblasti bydlení). Krizové byty v roce 2021 byly využívány minimálně. Důvodem je, že tyto byty jsou vyčleněny skutečně na existenční krize, do kterých se v toto roce klienti OSO nedostávali. Přičítáme to zejména bytové politice městské části, kdy bytovou situaci klienta v složité sociální situaci vyřeší běžný proces během několika měsíců. Kontaktní centrum pro bydlení odbavuje měsíčně desítky klientů. Pracovníci řeší otázky týkající se možnosti získat bydlení a otázky související – zadluženost, exekuce. Klienty taktéž odkazuje na sociální poradenství sociálních pracovníků. Jeden sociální pracovník je začleněn přímo do činnosti kontaktního centra bydlení. Upřednostňovány při přidělení bytů jsou (bonifikace v rámci hodnocení podle Zásad): Závažnost a délka trvání bytové nouze, počet a věk nezaopatřených dětí v domácnosti, jiné faktory zvýšené zranitelnosti (hrozba odebrání dětí, možnost návratu dětí do rodiny, těhotenství, samoživitel), rizikové situace a překážky (návrat z náhradní rodinné péče či dětského domova, oběť domácího násilí, vysoký věk), zdravotní stav. MČ Praha 10 zareagovala na situaci související s pandemií COVID-19. Připravila balíček pomoci: umožnila odklad platby pro nájemníky v obecních bytech. Nájemci obecních bytů mohli do 30. září 2020 zažádat o splátkový kalendář. Pokud do té doby nezaplatili nájemné za příslušné měsíce, nebyli pokutováni ani jim nehrozila výpověď. V případě dotazů se mohli občané nadále obracet na telefonickou linku Kontaktního centra bydlení (267 093 225), které nepřerušilo svou činnosti. Stav v roce 2020: Bytový fond svěřený MČ Praha 10 představuje stále jeden z větších obecních bytových fondů, tvoří cca 6 % všech bytů na území Prahy 10. Z 3304 je 260 bytů (tj. 7,9 %), které jsou dlouhodobě neobsazeny a jejichž využití je podmíněno rekonstrukcí. Oproti předchozímu roku se absolutní počet takových bytů snížil o 93 jednotek, percentuálně podíl na celkovém bytovém fondu klesl z 10,6 %, tj. o 2,7 %. MČ Praha 10 zrychlila v roce 2020 s rekonstrukcemi bytů – zrekonstruováno bylo 139 bytů z vlastních prostředků městské části a 35 bytů z dotace MHMP. V roce 2019 se jednalo jen o 105 bytů, dotace přitom nebyly využity vůbec. Na rok 2021 je naplánována rekonstrukce 151 bytů (120 z vlastních prostředků MČ, 31 z dotace MHMP). Pochopitelně však platí, že bytové potřeby obyvatel Prahy 10 převyšují její možnosti.
|
-
2 krizové byty, osm míst na ubytovně pro učitele. V roce 2020 pouze 1 krizový byt obsazen a 1 místo na ubytovně. V roce 2019 nebyl žádný z krizových bytů obsazen.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 má rezervu pro poskytnutí bytů v nouzi, zřídila Kontaktní centrum pro bydlení, vydala Zásady pronajímání bytů. Oblast bydlení řeší koncepčně i ve "Strategickém plánu udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030."
|
MČ má zpracované koncepční dokumenty k problematice bydlení, za účelem řešení bydlení nabízí občanům poradenství. MČ disponuje 2 krizovými byty. Prosím o rozvedení odpovědi: Doplňte trend v obložnosti krizových bytů (2021). Jak se vyvíjí počet osob, které se obrací na kontaktní centrum, s jakými okruhy otázek? Bonifikují Zásady cílové skupiny jmenované v otázce 9.1.2.? Je na území MČ k dispozici dostatečná kapacita bydlení, která by byla vhodná pro rodiny s dětmi v bytové nouzi (ať již v obecních bytech, tak službách typu azylový dům)?
|
9.1.3 Došlo k vývoji / změně v počtu sociálně potřebných domácností v městské části? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 patří počtem obyvatel mezi největší městské části hl. m. Prahy (přes 110 tis. obyvatel), proto lze předpokládat, že počet sociálně potřebných domácností je vyšší než v jiných městských částech. Současně si uvědomuje svou společenskou a veřejnou odpovědnost a vnímá existenci konkrétních skupin osob, které jsou z různých důvodů znevýhodněny na trhu s bydlením nebo je v zájmu obce těmto osobám poskytnout byt (např. učitelé, strážníci). Těmto občanům poskytuje MČ Praha 10 v souladu s novými zásadami možnost pronájmu obecních bytů za předem stanovených a transparentních podmínek.
Počty sociálně potřebných domácností MČ Praha 10 neeviduje. V uvedené oblasti úzce spolupracujeme s Úřadem práce ČR, který nám poskytuje potřebná statistická data ovlivňující výkon činností sociální práce.
Dále MČ Praha 10 úzce spolupracuje s cca 100 poskytovateli sociálních a návazných služeb (katalog kontaktů, sociální a zdravotní portál - katalog), se kterými průběžně (v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb) monitoruje sociálně potřebné domácnosti. Od roku 2007 jsou potřeby těchto domácností zapracovány do priorit komunitního plánování. Určitá data, která ovlivňují poskytování služeb sociálně potřebným domácnostem lze dohledat v analýzách (potřeb a služeb), které jsou zpracovávány v souvislosti s tvorbou střednědobého plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb a jsou k dispozici veřejnosti.
Za sociálně potřebné domácnosti lze považovat zejména všechny příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi. Jedná se o osoby, které jsou dlouhodobě v nepříznivé sociální situaci, a to s ohledem na nedostatek finančních prostředků. Současně je nutné řadit mezi sociálně potřebné domácnosti i všechny příjemce příspěvku na péči. Jedná se o osoby, které jsou s ohledem na zdravotní stav závislé na pomoci druhé osoby.
Přehled uchazečů o zaměstnání |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 |
|
|
2015 |
|
|
2016 |
|
|
2017 |
|
|
2018 |
|
|
|
počet nových uchazečů |
z toho ženy |
z toho muži |
počet nových uchazečů |
z toho ženy |
z toho muži |
počet nových uchazečů |
z toho ženy |
z toho muži |
počet nových uchazečů |
z toho ženy |
z toho muži |
počet nových uchazečů |
z toho ženy |
z toho muži |
celkem |
2864 |
1588 |
1276 |
5516 |
2916 |
2600 |
4021 |
2194 |
1827 |
3904 |
2127 |
1777 |
4356 |
2345 |
2011 |
z toho se zdr. omezením |
353 |
204 |
149 |
710 |
414 |
296 |
245 |
143 |
102 |
224 |
125 |
99 |
243 |
143 |
100 |
z toho osoby 50+ |
693 |
354 |
339 |
1042 |
507 |
535 |
961 |
509 |
452 |
873 |
427 |
446 |
914 |
471 |
443 |
z toho osoby pečující o dítě do 15 let |
584 |
571 |
13 |
814 |
797 |
17 |
638 |
614 |
24 |
639 |
626 |
13 |
687 |
656 |
31 |
z toho absolventi |
25 |
15 |
10 |
218 |
117 |
101 |
0 |
0 |
0 |
36 |
14 |
22 |
128 |
72 |
56 |
Nepojistné sociální dávky |
|
|
|
|
|
|
|
2016 |
|
2017 |
|
2018 |
|
|
počet dávek |
částka v Kč |
počet dávek |
částka v Kč |
počet dávek |
částka v Kč |
OZP |
28 284 |
15 449 576 Kč |
28 880 |
18 184 629 Kč |
28 309 |
22 330 016 Kč |
Příspěvek na péči |
37 603 |
197 111 120 Kč |
38 611 |
219 286 473 Kč |
39 136 |
228 611 500 Kč |
Hmotná nouze |
22 730 |
106 096 293 Kč |
21 438 |
101 472 759 Kč |
17 386 |
88 328 587 Kč |
Státní sociální podpora |
88 399 |
435 650 556 Kč |
80 932 |
431 714 614 Kč |
72 431 |
466 786 084 Kč |
MPSV (2020):
Aktuální situace na Úřadu práce Prahy 10 nám neumožňuje získat relevantní data za rok 2020. V současné době řešíme jednotlivé klienty, kterým se nedaří ze strany ÚP vždy vyplácet včas dávky, zejména příspěvek na bydlení.
Potřebná data od ÚP ČR není možné získat dlouhodobě, a to zejména za územní členění obvodů Prahy a také proto, že některá data jako např. sociálně potřebná domácnost nelze vyfiltrovat. Další údaje pak obsahuje každoroční statistika MPSV ČR, pro kterou předáváme podklady. Z této statistky vyplývají další potřebné údaje za MČ Praha 10, které shromažďuje odbor sociální v rámci svojí činnosti. Danému tématu se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb, 9.1.2 Financování sociální péče a služeb).
Věk |
Počet příjemců příspěvku na péči za prosinec |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2015 |
|
|
|
2016 |
|
|
|
2017 |
|
|
|
2018 |
|
|
|
2019 |
|
|
|
|
v pobytovém zařízení soc. služeb* |
|
mimo pobytové zařízení soc. služeb* |
|
v pobytovém zařízení soc. služeb* |
|
mimo pobytové zařízení soc. služeb* |
|
v pobytovém zařízení soc. služeb* |
|
mimo pobytové zařízení soc. služeb* |
|
v pobytovém zařízení soc. služeb* |
|
mimo pobytové zařízení soc. služeb* |
|
v pobytovém zařízení soc. služeb* |
|
mimo pobytové zařízení soc. služeb* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
0 - 7 |
0 |
|
55 |
|
0 |
|
56 |
|
0 |
|
64 |
|
0 |
|
64 |
|
0 |
|
70 |
|
8 - 17 |
2 |
|
118 |
|
1 |
|
122 |
|
2 |
|
117 |
|
2 |
|
124 |
|
3 |
|
123 |
|
18 - 26 |
8 |
|
56 |
|
9 |
|
50 |
|
7 |
|
53 |
|
7 |
|
51 |
|
4 |
|
55 |
|
27 – 64 |
57 |
|
434 |
|
67 |
|
427 |
|
71 |
|
428 |
|
65 |
|
425 |
|
65 |
|
434 |
|
65 a více let |
630 |
|
2 043 |
|
629 |
|
2 075 |
|
657 |
|
2 096 |
|
722 |
|
2 053 |
|
745 |
|
1 947 |
|
* zahrnuje domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se ZP, týdenní stacionáře, chráněné bydlení, azylové domy, domy na půl cesty a sociální služby poskytované v lůžkových zdravotnických zařízeních |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-
17 386 příjemců pomoci v hmotné nouzi v MČ Praha 10
Z uvedených dat poskytnutých Úřadem práce ČR vyplývá, že počet a výše vyplacených dávek pomoci v hmotné nouzi od roku 2016 klesá, ale významně stoupá počet příjemců příspěvku na péči. Celkové počty nových uchazečů evidovaných na Úřadu práce ČR v letech 2014–2018 jsou kolísavé. Pozitivně vnímáme významné snížení počtu osob se zdravotním postižením, a to od roku 2016.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
|
Trend ve vývoji sociálně potřebných domácností je na území MČ v souladu se celospolečenským vývojem pozitivní. Prosíme, kde je možné, doplňte data za poslední rok (aktualizujte minulý audit). Máte nějaké indicie, že by rok pandemie ovlivnil trend ve vývoji sociálně potřebných dokmácností? Prosíme o sladění formátů tabulek. Děkuji.
|
9.1.4 Disponuje městská část, případně statutární město byty pro osoby, které se ocitly v obtížné sociální nebo životní situaci spojené s bydlením? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Zároveň postupuje při rozdělování bytů dle Zásad pronajímání bytů svěřených MČ
Praha 10: Byty jsou rozděleny do tří kategorií: A. Dostupné a sociální bydlení, B. Byty v zájmu obce,
C. Byty s tržní výší nájemného.
A. Dostupné a sociální
bydlení: Byty v této kategorii (v rámci kvóty bytů schválené
RMČ) jsou určeny pro osoby, které se ocitly v bytové nouzi, případně jim bytová
nouze akutně hrozí, a tuto situaci nejsou schopny řešit vlastními prostředky
ani s pomocí městské části. Byty v této kategorii se pronajímají za cenu 140
Kč/m2/měsíc.
|
-
V roce 2018 MČ Praha 10 poskytla 106 bytů v rámci sociálního bydlení.
V roce 2019 bylo v rámci sociálního a dostupného bydlení přiděleno 56 bytů a v roce 2020 celkem 105 bytů.
Markantní rozdíl v počtu poskytnutých bytů mezi jednotlivými roky je dán tím, že v průběhu těchto dvou let došlo ke změně pravidel, kdy dříve se byty poskytovaly bez ohledu na sociální potřebnost formou losování. Na přelomu roku 2018 a 2019 se schválila nová pravidla, která zohledňují sociální potřebnost. Zároveň se u příslušných orgánů zjišťuje potřebnost a oprávněnost žádosti. Nyní se byty poskytují podle těchto nových kritérií a proto je počet poskytnutých bytů v rámci sociálního a dostupného bydlení nižší.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 disponuje velkým počtem sociálních bytů, které průběžně rekonstruuje. Pro informace o bydlení je zřízeno Kontaktní centrum pro bydlení. "Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030" se zabývá problematikou bydlení v oblasti 9, strategický cíl: Dostupné a sociální bydlení, v rámci opatření je snaha o podporu družstevní výstavby bydlení, rekonstrukce bytového fondu a vytvořit systém pro potřeby rodin v oblasti bydlení.
|
Město disponuje bytovým fondem o velikosti 3300 bytů, k rozdělování bytů přistupuje koncepčně, zřizuje Kontaktní centrum pro bydlení. Prosím reflektujte i data ohledně poptávky o bydlení ze skupiny osob v obtížné situaci. Jaký je podíl neuspokojených žadatelů?
|
9.1.5 Jak se vyvíjí trend v počtu předlužených osob (tj. osob, které mají mnoho půjček a nezvládají splácení)? Existuje podpora městské části, případně statutárního města nebo jiného subjektu v poradenství k problematice předluženosti? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb ve spolupráci se všemi aktéry průběžně monitoruje počet předlužených klientů. U klientů se ve většině případů jedná o kumulaci různých problémů, které jsou řešeny individuálně a komplexně. Situace v oblasti dluhové problematiky je dlouhodobě spíše stabilní.
Odbor sociální Úřadu MČ Praha 10 poskytuje základní sociální poradenství i v dluhové oblasti. Dále od roku 2014 zajišťuje službu bezplatného právního poradenství, která je určena občanům Prahy 10 – klientům odboru sociálního, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci. K právnímu poradenství zájemce objednávají sociální pracovníci a jednou z nejčastějších problematik, které klienti řeší, je právě problematika dluhová. Dotazy se nejčastěji týkají dluhů, exekučních řízení, daní či pojištění. Odbor sociální Úřadu MČ Praha 10 má následně zpětnou vazbu o vývoji v oblasti dluhů od klientů a přehled o počtu hodin věnovaných klientovi v rámci domluveného bezplatného poradenství. MČ Praha 10 podporuje poskytovatele v rámci dotačního řízení a pořádá pro veřejnost semináře s finanční tématikou.
Od roku 2017 v oblasti přenášení informací široké veřejnosti a spolupracujícím poskytovatelům sociálních a návazných služeb spolupracuje Odbor sociální Úřadu MČ Praha 10 s organizací REMEDIUM Praha. Uvedená organizace v rámci svého projektu uspořádala v letech 2017 a 2018 zdarma semináře dle požadavků účastníků.
Právní poradenství 2018
Právní poradenství 2019
Právní poradenství 2020
V roce 2020 bylo poskytování bezplatného právního poradenství omezeno z důvodu nepříznivé epidemické situace. Klienti převážně využívali služby poskytovatelů sociálních služeb, a to zejména organizace Společnou cestou a REMEDIUM Praha.
Roční výkaz 2018 – osoby neschopné splácet závazky a pohledávky – 558
Roční výkaz 2019 – osoby neschopné splácet závazky a pohledávky – 511
Roční výkaz 2020 – osoby neschopné splácet závazky a pohledávky – 276
Je nutno zdůraznit, že se jedná jen o dílčí informace získané v rámci sociální práce a právního poradenství. Právní poradenství pro klienty odboru sociálního se týká celé řady dalších oblastí, proto jsou klienti odkazováni i na další bezplatné právní poradny jako je Člověk v tísni, Společnou cestou, Remedium atd. A nelze opomenout fakt, že ve výčtu nejsou zahrnuti občané, kteří jsou schopni si pomoc vyhledat sami.
Na webových stránkách městské části jsou také uvedeny kontakty na sociální pracovníky, a to zejména pro občany, kteří se nachází v nepříznivé sociální situaci. Na sociálním a zdravotním portálu jsou dále uvedeny různé životní situace a stručný návod, jak v daném případě postupovat a kam se obrátit. K omezení poskytování těchto služeb v důsledku pandemie covid-19 lze konstatovat, že převážná část klientů využívala služeb jiných poskytovatelů. Zájem po ukončení „omezení“ se nenavýšil.
Danému tématu se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb).
|
-
2020
- 9 konzultací k dluhové/finanční problematice
- 10 konzultací k bytové problematice, a to včetně dluhů na nájemném
- 276 osob neschopné splácet pohledávky
2019
- 12 konzultací k dluhové / finanční problematice
- 34 konzultací k bytové problematice, a to včetně dluhů na nájemném
- 511 osob neschopné splácet závazky a pohledávky
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Komplexně není sledována.
|
Situace v oblasti zadluženosti je dlouhodobě stabilní. Předluženým osobám poskytují pracovníci MČ základní sociální poradenství a bezplatné právní poradenství, poradeství je poskytováno také sociálními službami. V době pandemie bylo poradenství omezeno. Prosím aktualizujte sekci "Indikátory" a uveďte poslední data z roku 2020 (viz text). Domníváte se, že omezení dostupnosti poradenství v době pandemie může mít nějaký nepříznivý dopad na předlužené osoby?
|
9.2 Zajištění rovného přístupu k veřejným službám a snižování sociálních nerovností |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.2 Zajištění rovného přístupu k veřejným službám a snižování sociálních nerovností
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 se intenzivně věnuje potírání nerovností, a to na základě Střednědobého plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2017 – 2020. Podporuje místní spolky a sociální služby pomocí dotační politiky. Provozuje Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci. Věnuje se i bezbariérovému přístupu do veřejných institucí a snižování nerovnostem ve školách.
Odbor sociální ÚMČ Praha 10 spolupracuje s více než se 100 poskytovateli sociálních a návazných služeb, kteří poskytují své služby našim občanům, a to za účelem tvorby sítě sociálních a návazných služeb a zajištění vyšší dostupnosti služeb. Jednou ze zásad poskytování sociálních služeb je nediskriminační přístup.
Aby taková síť na městské části i nadále fungovala, je nutné zachovat finanční podporu v rámci dotačního řízení pro tyto organizace minimálně ve stejném objemu.
|
Oblast dostupnosti veřejných služeb a potírání nerovností se v Praze 10 opírá o Střednědobý plán rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb, který vychází z dlouhodobého komunitního plánování. MČ spolupracuje s mnoha poskytovateli sociálních, zdravotních, vzdělávacích a návazných služeb, jimž prostřednictvím dotačního řízení poskytuje finanční podporu. Právě zachování objemu financí je považováno za základní atributu pro budoucí udržení služeb. Na MČ působí 35 sociálních pracovníků, kteří realizují individuální podporu sociálně potřebným klientům. Požadavky na sociální práci se zvyšují, navýšení počtu sociálních pracovníků by bylo přínosné. Typové pozice (např. koordinátoři pro určitou cílovou skupinu) dle zpracovatele municipalitě nechybí. Ad podotázky zaměřující se na podporu rodin a nerovnosti ve vzdělávání: MČ usiluje o podporu komunitních center a budování kvalitní a dostatečné nabídky MŠ, ZŠ a volnočasových aktivit. Kapacita míst v MŠ se zdá být napjatá, rodiče poptávající péči o děti mladší 3 let jsou odkazováni na soukromé subjekty. Pozornost v následujících letech je také třeba věnovat nerovnostem ve vzdělávání, které vznikly následkem distančního vzdělávání a pandemických uzávěr. Ad podotázky týkající se péče o skupiny se specifickými potřebami a poskytování sociálních služeb (9.2.4. a 9.2.6.): Nezodpovězeny zůstávají otázky týkající se dostupnosti služeb, vývoje poptávky, proměně potřeb klientů, existujícím dílčím i systémovým problémům, se kterými se MČ v této oblasti setkává. Pozornost není věnována ani vnějším proměnným, např. chybí hlubší reflexe pandemického roku či anticipace zvyšování potřeby péče díky stárnutí populace. Audit je zde – i přes objem informací – zpracován neuspokojivě.
|
9.2.1 Je městskou částí podporován vznik a fungování zařízení (vyjma školských), která zprostředkovávají kontakty v rámci komunity? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Podpora mateřských/rodičovských center je dlouhodobě jednou z priorit komunitního plánování sociálních a návazných služeb na území MČ Praha 10. MČ Praha 10 si uvědomuje, že je nezbytné na svém území podporovat nejen sociální služby, ale i služby návazné, které vhodně doplňují právě ty registrované. Mezi nejpotřebnější patří právě mateřská/rodičovská centra. S ohledem na komplexnost podpory uvedených center považuje MČ Praha 10 aktivity za nadstandardní. MČ Praha 10 významně podporuje rodinná a komunitní centra zejména v rámci dotačního řízení. V roce 2019 přispěla MČ Praha 10 na činnost mateřských/rodičovských center celkovou částkou 732 200 Kč a v roce 2020 částkou 852 200 Kč. Některé organizace využívají i možnost pronájmu prostor od městské části za zvýhodněné nájemné, a to ve výši 200 Kč/m2/rok. Zároveň se dané organizace zapojují do Zásobníku projektů MČ Praha 10.
O mateřská, rodinná a komunitní centra je velký zájem, vyplývá to i z níže uvedených výsledků ankety "Potřeby rodin na Desítce".
Aktéři v území:
-
Malešice - Jablíčkov
-
Strašnice/Skalka – Klub K2, Jablíčkov, Komunitní centrum Kruh, Bambulky
-
Vinohrady - Protěž
-
Záběhlice/Zahradní Město - Klub K2
- Vršovice - Protěž
Rodinné a komunitní centrum Jablíčkov:
-
Poslání: Podporovat zdravé fungování rodiny prostřednictvím široké škály prorodinných služeb; poskytovat logicky provázaný komplex pedagogicky kvalitních programů pro všechny věkové kategorie dětí, rodiče i prarodiče; posilovat rodičovské kompetence, preventivně působit proti burn-out syndromu pečujících a výskytu negativních psychosociálních jevů v rodinách; vytvářet přátelský prostor pro setkávání rodin s dětmi, smysluplné trávení volného času, sdílení a výměnu zkušeností; podporovat komunitní soužití v lokálních podmínkách - pěstování vazeb k místu, oživení vztahů mezi lidmi.
-
Cílová skupina: rodiny s dětmi ve věku 0–10 let, nastávající rodiče
-
Kapacita: 500 jedinečných rodin / rok
-
Lokalita: Malešice, Strašnice
-
Možný rozvoj služeb: ano
-
Potřeby pro udržení a rozvoj služeb: zachování stávající finanční podpory a prostor či jejich rozšíření
-
Besedy, workshopy, semináře zaměřené na rozvoj rodičovských kompetencí: cca 20 vzdělávacích akcí za rok s kapacitou okolo 10 osob
-
Tréninkové aktivity na posilování rodičovských kompetencí: 13 pololetních kurzů, každý o rozsahu 16 lekcí, zhruba 150 jedinečných účastníků
-
Poradenství pro rodiče – 7 druhů, celkem cca 70 jedinečných účastníků za rok, 260 – 300 hodin za rok
-
Práce s celou rodinou, akce pro rodiče s dětmi: 5 pravidelných programů, 15 akcí za rok
-
Komunitní akce v lokalitě: 6 velkých venkovních akcí za rok
-
Aktivně se zapojují do aktivit MČ Praha 10 – ANO
-
Programy zaměřené na všeobecný rozvoj dětí – 25 kroužků pro děti ve věku 3–10 let
-
Podpora slaďování práce a rodiny: dětská skupina, herna s hlídáním, příměstské tábory
- Rozvojové a relaxační aktivity pro rodiče (cvičení, vzdělávání): 12 pravidelných programů
Klub K2, o.p.s.
-
Poslání: Přispíváme k naplnění potřeb rodin s malými dětmi a usilujeme o celkové zlepšení postavení rodičů ve společnosti.
-
Cílová skupina: rodiny s dětmi
-
Práce s celou rodinou: ano
-
Kapacita: 500 rodin ročně
-
Lokalita Strašnice/Skalka, Záběhlice/Zahradní Město
-
Možný rozvoj služeb: ano
-
Potřeby pro udržení a rozvoj služeb, ohrožení fungování: vyřešit situaci v Ostružinové - nekvalitní prostory neodpovídající práci s rodinami s nejmenšími dětmi, zachovat stávající fin. podporu P10, vyjasnit majitele zahrady v Olešské, abychom ji mohli systematicky rozvíjet
-
kurzy, semináře, zaměřené na rozvoj rodičovských kompetencí – 10 půlročních kurzů/ 40 rodin, 25 seminářů ročně/ 300 účastníků seminářů
-
tréninkové aktivity na posilování rodičovských kompetencí: 4 typy tréninků / 50 rodin
-
Poradenství pro rodiče: 7 poraden/ 100 klientů ročně
-
Komunitní akce v lokalitě: 14 akcí ročně
-
Nízkoprahové aktivity pro rodiny: herny, akce, sociální, právní poradenství
-
Aktivně se zapojují do aktivit MČ Praha 10: KPSS, RP
- Další aktivity: Školka K2 – Dětské skupiny – 45 dětí od 2 let, naučná stezka Zahrada ve městě, metodická práce
Centrum pro rodinné aktivity – Bambulky
-
Poslání: Vytvořit příjemné rodinné prostředí, kde můžete s dětmi strávit volný čas
-
Cílová skupina: Rodiče s dětmi
-
kapacita
-
Lokalita: Mirošovická, P10 – Strašnice/Skalka
-
Možný rozvoj služeb
-
Potřeby pro udržení a rozvoj služeb
-
kurzy, semináře, přednášky zaměřené na rozvoj rodičovských kompetencí
-
tréninkové aktivity na posilování rodičovských kompetencí
-
Poradenství pro rodiče
-
Práce s celou rodinou, s celým systémem rodiny
-
Komunitní akce v lokalitě
-
Nízkoprahové aktivity pro rodiny
-
Aktivně se zapojují do aktivit MČ Praha 10
- Další služby – kurzy pro rodiče s dětmi, předškolka, hlídání
Komunitní centrum Kruh
-
Poslání: Otevřená škola, která využívá svůj potenciál, vybavení a personální zabezpečení ve prospěch celé komunity.
-
Cílová skupina: rodiče s malými dětmi, školáci a jejich rodiny, senioři
-
kapacita
-
Lokalita: Mirošovická, P10 – Strašnice/Skalka
-
Možný rozvoj služeb
- Potřeby pro udržení a rozvoj služeb
Komunitní centrum Protěž
V roce 2019 realizovala MČ Praha 10 průzkum zaměřený na potřeby rodin na Desítce ve spolupráci se spolkem K2 a Jablíčkov. Celkem bylo odevzdáno 163 vyplněných dotazníků, které jsou podkladem i pro tvorbu Koncepce rodinné politiky. Dotazník byl propagován na webu www.praha10.cz/strategie a Facebooku MČ Praha 10, zároveň byl dostupný i v tištěné verzi v klubu K2 a Jablíčkov.
Výsledky ankety Potřeby rodin na Desítce
Silné stránky
-
Aktivní rodiny s dětmi na území MČ Praha 10
-
Vysoký podíl vysokoškolsky vzdělaných lidí
-
Rodiny se silným vztahem k území MČ Praha 10 – velká znalost prostředí
-
Silné rodinné zázemí (min. 3 členné rodiny)
-
Aktivity Rodinného a komunitního centra Jablíčkov a Klubu K2
- Podmínky pro volnočasové aktivity (Malešický park, areál Gutovka, Hamerský rybník),
Slabé stránky
-
Průměrné hodnocení podpory rodin ze strany MČ Praha 10
-
Naplněná kapacita jeslí a mateřských školek
-
Nedostatečné kulturní vyžití pro rodiny (divadlo, koncerty, kino, kampaně)
- Nebezpečné prostory v okolí metra Skalka a Strašnice (výskyt nepohodlných lidí, zanedbané
veřejné prostranství)
-
Nedostatek míst k parkování aut
-
Naplněná kapacita rodinných center
-
Intenzivní hustota dopravy
-
Nedostatek inovativních a alternativních škol
-
Chybějící aktivity pro matky s dětmi
- Nízká podpora rodin s dětmi s hendikepem a seniory (např. odlehčovací služby)
Příležitosti
-
Navýšení kapacit jeslí a mateřských škol
-
Podpora rodinných center v MČ Praha 10 (fungujících, iniciace nových projektů)
-
Rozvoj sportovních aktivit (cvičení maminek s dětmi, kvalitní síť cyklostezek)
-
Podpora místních organizací v pořádání kulturních akcí (finanční, propagační)
-
Zapojení se do projektu Bezpečné cesty do školy (nebezpečné křižovatky a přechody)
-
Podpora kaváren a restaurací (např. kavárna přátelská rodině)
-
Zavedení odlehčovacích služeb (pro rodiny s hendikepem, seniory, rodiče samoživitelé)
-
Revitalizace prostor v okolí metra Skalka a Strašnická (pobytové plochy)
-
Zavedení parkovacích zón, výstavba parkovacích domů
-
Podpora inovativních a alternativních typů výuky (jesle, mateřské a základní školy)
-
Vznik platformy pro rodiny (podstránka webu www.praha10.cz)
-
Informovat rodiče o službách v městské části již při vítání občánků
-
Úklid psích exkrementů (osvěta, zajištění specializovaných odpadkových košů)
- Vznik Koncepce rodinné politiky MČ Praha 10
Hrozby
MČ Praha 10
-
každoročně pořádá Veletrhy sociálních a návazných služeb (více v tiskové zprávě, 24.4.2020: "Veletrh sociálních a návazných služeb")
-
má zpracovaný Střednědobý plán rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2021-2024 (priorita 3 „Komunitní aktivity podporující osoby v nepříznivé sociální situaci a osoby touto situací ohrožené“, a to pod opatřením 3.1 „Podporovat rodinná a komunitní centra“). V rámci plánu pravidelně svolává schůzky pracovních skupin, a to i organizací zabývající se rodinným prostředí.
-
připravuje koncepci rodinné politiky na základě Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.3. Příznivé prostředí a podmínky pro rodiny, 9.3.1 Systémově reagovat na potřeby rodin).
-
V roce 2019 se uskutečnilo celkem šest setkání s kulturními aktéry přímo v konkrétních lokalitách MČ Praha 10: Zahradní Město a Záběhlice, Vršovice, Strašnice, Malešice, Skalka a Rybníčky, Bohdalec a Slatiny. Cílem setkání bylo zmapování potřeb a vzájemné sdílení kontaktů. Na základě setkání zároveň vznikla Koncepce rozvoje kultury městské části Praha 10 na období 2020-2025.
-
provozuje Sociální a zdravotní portál, kde návštěvník nalezne potřebné informace dle jednotlivých cílových skupin.
-
podporuje svoji grantovou politikou jednotlivé organizace, a to i rodinná a komunitní centra (více v tiskové zprávě, 4. 3. 2020: "30,6 milionu korun na podporu prospěšných projektů! MČ Praha 10 schválila dotace na tento rok". V roce 2019 přispěla MČ Praha 10 na činnost mateřských/rodičovských center celkovou částkou 732 200 Kč a v roce 2020 částkou 852 200 Kč. Některé organizace využívají i možnost pronájmu prostor od městské části za zvýhodněné nájemné, a to ve výši 200 Kč/m2/rok.
-
každoročně pořádá letní příměstský tábor, a to zpravidla ve dvou turnusech, jehož hlavním cílem je usnadnit rodičům dětí mladšího školního věku sladění pracovního rytmu s péčí o děti v době hlavních školních prázdnin. Pro děti z městské části Praha 10, které navštěvují ZŠ v Praze 10 je za zvýhodněnou cenu.Dále pořádáme i 14ti denní letní dětský tábor v Horském hotelu na Černé hoře pro děti od 5ti do 14ti let.
-
Sama MČ Praha 10 v minulosti realizovala projekty zaměřené na podporu aktivit umožňujících rodičům snazší návrat do zaměstnání nebo zvyšování jejich kvalifikace v období čerpání rodičovském dovolené. Konkrétně se jednalo o projekt s názvem „Práce a rodina – jde to“, který byl zaměřen na podporu rodičů na mateřské/ rodičovské dovolené a těch, kteří byli krátce po jejím ukončení registrováni na Úřadu práce ČR, při jejich návratu do zaměstnání. Podmínkou zapojení do projektu bylo trvalé bydliště na Praze 10. Projekt byl financován z Evropského sociálního fondu, Praha & EU: Investujeme do Vaší budoucnosti, operačního programu Praha – Adaptabilita a byl realizován v období březen 2013 až srpen 2014. Na projekt dále navázal stejnojmenný projekt "Práce a rodina - jde to II" (leden - říjen 2015).
- Střednědobý plán rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2021-2024
Během pandemického roku 2020 probíhala činnost uvedených center v rámci možností a mantinelů toho času platných opatření. Pochopitelně ubylo výrazně osobních setkání, organizace v maximální míře využívaly on-line formy aktivit. Zároveň podporovaly nejslabší rodiny v souvislostí s distanční výukou. Objem finančních prostředků v dotačním řízení pro rok 2020 a 20221 nebyl pro tyto organizace nijak snižován. Většina uvedených organizací se také okamžitě po vyhlášení nouzového stavu zapojila do dobrovolnické činnosti.
|
-
5 organizací: Klub K2 a Rodinné a komunitní centrum Jablíčkov (cca 1000 rodin / rok), Centrum pro rodinné aktivity – Bambulky, Komunitní centrum Kruh, Komunitní centrum Protěž
MČ Praha 10 podporuje mateřská, rodinná a komunitní centra. Tato centra ale nejsou zcela rovnoměrně zastoupena po celé městské části.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 spolupracuje s desítkami organizací a s nimi pořádá různé aktivity, podílejí se na komunitním plánování sociálních a návazných služeb, zapojují se do dotačního řízení MČ a do různých projektů.
|
MČ podporuje činnost mateřských, rodinných a komunitních center koncepčně prostřednictvím systému sociálních a návazných služeb a rodinné politiky. Mezi organizace podporující rodiny a komunitní aktivity rozděluje dotace. Jak ovlivnil činnost center pandemický rok?
|
9.2.2 Monitoruje městská část rovný přístup obyvatel ke vzdělávání, minimálně ve školách a školských zařízeních zřizovaných městskou částí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 se řídí Koncepcí rozvoje školství městské
části Praha 10 na období 2020-2025, (5. Zvyšování motivace dětí a žáků 5.2 Kvalitní
vzdělávání pro všechny, podpora inkluzívního vzdělávání, 5.4 Podpora
prevence) a Strategickým plánem udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro
období 2020-2030 (7.
Praha 10 vzdělaná, 7.2 Škola v centru dění, 7.2.1 Rozvoj žáků ve všech
oblastech, podpora rovných příležitostí a inovativní vzdělávání). Městská část zřizuje celkem 20 mateřských škola 13
škol základních. V mateřských školách je 3106 míst, v základních 7980
míst. I tak, dle Krátkodobého
plánování
kapacit MŠ a ZŠ je to do budoucna malý počet na pokrytí poptávky.
Školské zařízení Školní jídelna, Praha 10, Vršovická
68/1429, příspěvková organizace a školní jídelny, které jsou součástí
mateřských škol umožňují stravování i dětem ze sociálně slabšího prostředí –
stravování je možné uhradit z finančních prostředků Magistrátu hl. m. Prahy – v
rámci každoročního projektu Operačního programu potravinové a
materiální pomoci (OP PMP) s názvem „Školní obědy dostupné pro každé
dítě“ a nebo z
nadace Women for Women. Zapojení do projektu je však zcela na
konkrétním řediteli příspěvkové organizace, který musí v případě OP PMP odhadovat počet dětí, které by pomoc
potřebovali, odhadovat s velkým časovým předstihem. V roce 2018 žádalo o podporu 12 škol pro 159
dětí, v roce 2019 pak 17 škol pro 198 dětí, pro rok 2020 žádalo 29 škol
pro 266 dětí. Ne vždy jsou však finanční prostředky vyčerpány, a to
z různých důvodů (žáci nedocházejí do školní jídelny nebo do školy,
nesplní požadavky na možnost čerpat podporu apod.). I přes to však MČ motivuje
školy k tomu, aby o OP PMP žádaly.
Asistentů pedagogů bylo v ZŠ cca 83 a v MŠ cca
20. Každá mateřská škola má navíc finanční prostředky na provozního asistenta –
pro rok 2020 se jednalo cca o 4.600 tis. Kč. Provozní asistent má pracovní náplň
dle potřeb školy, každopádně se jedná o nepedagogického pracovníka, který může
být nápomocen řediteli nebo pedagogům a dětem. S osobou asistenta pedagoga
se počítá i do roku 2021. O pomocníka v ZŠ, který bude moci vykonávat
pedagogickou i nepedagogickou funkci ve škole je nyní pamatováno v návrhu
rozpočtu na další rok 2021.
V ZŠ jsou k dispozici 6 přípravných tříd,
pro školní rok 2020/2021 bude kapacitně postačovat pouze 5 otevřených – ZŠ
Eden, ZŠ V Rybníčkách, ZŠ U Vršovického nádraží, ZŠ Olešská a ZŠ
Břečťanová.
V MČ Praha 10 jsou i speciální školy, jejichž
zřizovatel je HMP. ZŠ Práčská; MŠ, ZŠ a SŠ Chotouňská; ZŠ logopedická v Moskevské;
ZŠ speciální Starostrašnická, které jsou s ostatními našimi školami i
školami jiných zřizovatelů zapojeny do MAP II. Dále máme kontakt s DDM Praha 10
- Dům UM, Pod Strašnickou vinicí, Základní uměleckou školou v Bajkalské a Základní
uměleckou školou v Olešské. Bezbariérovost škol je s ohledem na jejich stáří
velmi malá.
Dětem ze sociálně slabšího prostředí zajišťujeme se
školami obědy zdarma, a to v rámci výzvy MHMP nebo organizace Women for
women. MČ P-10 přispívá finančně na realizaci škol v přírodě
základních škol v Horském hotelu, což jiná MČ nerealizuje v takové míře.
Jedna ze škol má zřízený nadační fond pro potřebné,
každá ze škol má uskupení rodičů, které ze svých příspěvků podporuje „svou“ MŠ
nebo ZŠ. Pro děti, které to na jaře potřebovaly, zapůjčily
některé školy IT vybavení, některým nabídla IT MČ, a to prostřednictvím školy.
Se stejným nasazením počítáme i v případě potřeby na podzim. Všem zřizovaným školám byla nabídnuta možnost zapojit
se do výzvy MHMP „Fond solidarity“ a získat příspěvek na výlety, aktivity škol,
školy v přírodě apod. za podmínek stanovených výzvou.
V rámci MAP II a jeho oblasti rovných
příležitostí školy hledají příležitosti pro aktivity, které jiným umožní lepší
přístup ke vzdělávání nebo k sociálním kontaktům.
Pandemický rod 2020
Oblast rovných příležitostí pro vzdělávání a bezpečnost dětí i zaměstnanců škol byla v roce 2020 jednou z priorit, a to s ohledem na pandemii koronaviru. V rámci spolupráce školních metodiků prevence a pedagogicko-psychologické poradny byla školám poskytnuta metodická a odborná podpora, a to i formou podpůrných metodických a didaktických dokumentů. Těch školy mohly využít při postupném zapojování žáků do výuky. Po dobu uzavření základních škol byly žákům a jejich zákonným zástupcům k dispozici školská poradenská pracoviště, která svou činnost nepřerušila. Stejně tak jejich práce pokračovala při postupném návratu žáků do škol. školy se věnovyly oblastem jako je např. dlouhodobý sociální distanc, organizační a režimová opatření související s přetrvávající epidemickou situací, zajišťování hodnocení dětí a žáků, zajištění zájmových aktivit a kroužků, sportovních aktivit apod., které jsou nejen primární prevencí nevhodného chování, kriminality a dalšího rizikového chování, ale i případných zdravotních a psychických potíží. K dětem, které jsou nějakým způsobem znevýhodněné, přistupovaly školy individuálně i při zajišťování distanční výuky. Zapůjčovaly jim techniku, zajišťovaly internetové připojení, příp. po domluvě poskytovaly listinné učební materiály a úkoly.
MČ Praha 10 ve spolupráci s MAP II aktivně reagovala na návrat dětí a žáků do škol. Předpokladem bylo, že se u některých z nich může projevit předchozí výpadek v prezenčním vzdělávání, což by kladlo velké nároky na učitele. Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 10 s Centrem rodinné terapie Horizont, připravili projekt Psychohygiena pro školy. Cyklus webinářů a přednášek cílil na pedagogy a zákonné zástupce dětí, kteří mohli opětovné prezenční vzdělávání podpořit. První webinář byl určen pro pedagogy škol s přesahem pro rodiče dětí a žáků. Statická část, podpořená powerpointovou prezentací a dynamická část - diskuze s odborníky z Pedagogicko psychologické poradny pro Prahu 10, umožnily i sdílení zkušeností pedagogů s únavou vlastní i dětí a žáků. Účastníci webináře získali informace k motivaci dětí k práci, k výkonům, k pozitivnímu přístupu k činnostem, ale také diskutovali o hranicích konfliktů, vyhnutí se konfliktu, obranných mechanismech, stresu, pocitu viny, nátlaku okolí k pracovnímu nasazení apod. Další části projektu - semináře - měli za cíl vzájemné sdílení zkušeností v oblasti „Práce s pravidly“, budování bezpečného prostředí ve třídě, práce s pravidly třídy a vedení třídnické hodiny nebo proniknutí do efektivní motivace k učení, stylů učení včetně závěrů z posledních výzkumů.
Spolupráce škol v rámci MAP II a jeho projektů Ředitelské akademie a Učitel lídr navazují další aktivity k podpoře dětí a žáků. Od března 2020 jsou při setkáních pedagogů škol navíc sdíleny příklady dobré praxe, úskalí spojená s pandemií covid-19, distanční výukou, vzdělávání dětí s odlišným mateřským jazykem nebo dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
|
-
Ve školním roce 2019/2020 bylo v základních školách cca 612 cizinců a 666 dětí se SVP z celkového počtu 6546 žáků. V MŠ se vzdělávalo cca 259 cizinců a 21 dětí se SVP. Počty se však v průběhu školního roku mění, a to s ohledem na stěhování obyvatel nebo přiznání SVP či ukončení jejich podpory. Pro letošní školní rok ještě nemáme čísla k dispozici
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 ve spolupráci se školami zřizovanými MČ vyhledává sociálně potřebné děti a snaží se jim zajistit stravu ve školách s externí finanční pomoci. Rovný přístup ke vzdělávání je školami podporován i z důvodu plnění různých závazných dokumentů a zákonů.
|
Inkluzivní vzdělávání je zakotveno v koncepčních dokumentech MČ. Žáci ze sociálně slabších rodin mohou dosáhnout na dotované stravování. V ZŠ a MŠ působí asistenti.
Prosím aktualizujte odpověď na otázku o situaci a data za minulý rok. Byla realizována v době pandemie nějaká podpora znevýhodněných dětí a žáků při distančním vzdělávání? Seznam právních aktů vážících se k problematice shledávám nadbytečným, prosím, přesuňte do příloh či vypusťte.
|
9.2.3 Došlo ke zvýšení počtu bezbariérových budov – zejména budov úřadů, škol, obchodů a zařízení poskytujících služby a veřejných prostranství (chodníky v místech přechodů, bezbariérová úprava parků apod.) v městské části? Pokud ne, jaký je postup v případě žádosti / stížnosti občana či sdružení na odstranění bariér ve veřejných budovách v městské části? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Jednou z dlouhodobých priorit MČ Praha 10 je odstraňování bariér, a to nejen stavebních, ale i smyslových, komunikačních, jazykových apod.
Bezbariérovému pohybu se věnujeme Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (4. Praha 10 mobilní, 4.2 Zklidňovat automobilovou dopravu, 4.2.2 Prosazovat úpravy dopravně nebezpečných a rizikových, 4.3.1 Vytvářet bezpečný a příjemný prostor pro pohyb pěších, 4.3.2 Informovat a vzdělávat veřejnost v oblasti udržitelné mobility a bezpečnosti v dopravě míst).
Projekty Prahy 10
Společně proti bariérám
Praha 10 v rámci komunitního plánování sociálních a návazných služeb již desátým rokem přijímá podněty občanů týkající se bariér, které jim komplikují každodenní život. Na zdravotním a sociální portálu je zveřejněna výzva pro občany, aby v případě, že se s bariérovým místem potýkají, toto nahlásili. Jedná se např. o vysoký obrubník, bariérový přechod, signalizaci na přechodu, chybějící zábradlí. Vždy se snažíme konkrétní podnět vyřešit. Pokud se jedná o bariéru, která nespadá do kompetence městské části, předáváme podnět kompetentním orgánům. MČ Praha 10 se podnětům občanů věnuje také na webu www.praha10.cz/strategie, kde se bariérovým překážkám intenzivně věnujeme. Stav řešení podnětu je možné sledovat zde: https://strategieprodesitku.cz/podnety/.
Mapování bezbariérovosti/přístupnosti objektů na Praze 10
Městská část Praha 10 se v roce 2015 zapojila do projektu, jehož cílem je vytvoření mapy přístupnosti a bezbariérovosti objektů na území městské části Praha 10 pro osoby s tělesným postižením pohybujících se po území městské části. Mapování z důvodu zachování vysokého odborného standardu a využitelnosti pro celoměstskou mapu bylo provedeno profesionály znalými metodiku kategorizace přístupnosti objektů z Pražské organizace vozíčkářů.
Zmapované veřejné objekty byly zapracovány do interaktivní mapy, na kterou je umístěn link na internetových stránkách městské části Praha 10. Informace byly zpracovávány i formou strukturovaného textového popisu objektu. Do textu jsou zaznamenávány všechny klíčové údaje. Každý klient na základě přesných informací a s nejlepší znalostí vlastních možností a potřeb může rozhodnout, zda je schopen konkrétní objekt navštívit, případně jaké pomůcky či míru dopomoci bude třeba zajistit. MČ Praha 10 nemá přímou možnost odstraňování některých bariér ovlivnit. Veškeré úpravy provádí TSK hl. m. Prahy, který je správcem komunikací na celém území Prahy 10. MČ Praha 10, konkrétně Odbor dopravy a ochrany životního prostředí předkládá na TSK požadavky a je na investorovi (Magistrát hl. m. Prahy), kdy tyto práce budou provedeny. Samozřejmostí je, že všechny opravy splňují znaky bezbariérovosti (např. chodníky v místech přechodů).
MČ Praha 10 prostřednictvím Pražské organizace vozíčkářů ke dni 31. 12. 2018 zmapovala celkem 70 objektů. Výstupy z uvedeného mapování jsou průběžně předávány kompetentní organizaci, která může bariéry zohlednit při rekonstrukci, případně odstranit přímo a především jsou zaneseny do mapy zveřejněné na stránkách Pražské organizace vozíčkářů.
Do konce roku 2018 byly zmapovány objekty níže uvedených institucí a organizací (v některých případech se jednalo o více objektů):
- Úřad MČ Praha 10,
- PSSZ Praha 10,
- Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, p. o.,
- Komunitní centrum U Vršovického nádraží 30/30
- Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež K Botiči
- Domov pro seniory Malešice, p. o.,
- Domov pro seniory Zahradní Město, p. o.,
- Česká pošta (6 poboček),
-
Policie ČR,
- MO Vršovice (Přípotoční 300),
- MO Zahradní Město (Jabloňová 3000),
- MO Strašnice (V Zátočce 1),
- Městská policie hl. m. Prahy:
- Ředitelství OŘ MP Praha 10 (Počernická 634/95),
- Okrsková služebna OŘ MP Praha 10 (Litevská 1282/1),
- Okrsková služebna OŘ MP Praha 10 (Sedmidomky 462/14),
- Okrsková služebna OŘ MP Praha 10 (V Korytech 8),
- Dům Naděje Praha – Záběhlice – azylový dům,
- Dům Naděje Praha – Vršovice – azylový dům,
- Centrum sociálních služeb Praha – Azylový dům pro matky s dětmi,
- Kino Pilotů,
- Kulturní dům Barikádníků,
- Vršovické divadlo MANA,
- Poliklinika Malešice,
- Strašnické divadlo (ul. Solidarity 1986/53),
- FÚ pro hl. m. Prahu – Územní pracoviště pro Prahu 10,
- Poliklinika Zahradní Město,
- ZŠ, Praha 10, Brigádníků 14/510,
- ZŠ, Praha 10, Břečťanová 6/ 2919,
- ZŠ, Praha 10, Gutova 39/1987,
- ZŠ, Praha 10, Hostýnská 2/2100,
- ZŠ, Praha 10, Jakutská 2/1210,
- ZŠ, Praha 10, Kodaňská 16/658,
- ZŠ, Praha 10, Nad Vodovodem 81/460,
- ZŠ, Praha 10, Olešská 18/2222,
- ZŠ, Praha 10, Švehlova 12/2900,
- ZŠ, Praha 10, U Roháčových kasáren 19/1381,
- ZŠ, Praha 10, U Vršovického nádraží 1/950,
- ZŠ, Praha 10, V Rybníčkách 31/1980,
- ZŠ, Praha 10, Vladivostocká 6/1035,
- MŠ Bajkalská 1534/19, Praha 10,
- MŠ Benešovská 2291/28, Praha 10,
- MŠ Hradešínská 1974/17, Praha 10,
- MŠ Na Sychrově 941/10, Praha 10,
- MŠ Hřibská 2102/1, Praha 10,
- MŠ Kodaňská 989/14, Praha 10,
- MŠ Magnitogorská 1430/14, Praha 10,
- MŠ Omská 1354/6, Praha 10,
- MŠ Jakutská 1210/2, Praha 10,
- MŠ Mrštíkova 205/23, Praha 10,
- MŠ Tolstého 1353/2a, Praha 10,
- MŠ Útulná 2099/6, Praha 10,
- MŠ U Roháčových kasáren 1215/14, Praha 10,
- MŠ U Vršovického nádraží, Sámova 2a/1529, Praha 10,
- MŠ Vladivostocká 1034/8, Praha 10.
Prostřednictvím občanů se MČ Praha 10 věnuje vyhledávání bariérových míst a snažíme se o jejich odstranění. Podílíme se na tvorbě webové mapy přístupnosti objektů.
Na základě dohody byly výsledky mapování vždy předány organizaci, které se mapování týkalo. Dále byly některé výstupy předány kompetentnímu odboru ÚMČ Praha 10, a to pro využití v případě stavebních úprav. Dovolujeme si připomenout, že výsledky byly zpracovány do interaktivní mapy a je možno přes tento „link“ uvedené údaje získat. Vzhledem k tomu, že nebyly zmapovány všechny veřejné objekty, tak nelze vyjádřit v %. V rámci procesu KPSS shromažďuje OSO i podněty, které se týkají objektů, jež nespravuje městská část. ÚMČ se pak v mnoha případech obrací na kompetentní orgány.
Bezbariérové komunikace a přístupy do veřejných budov:
Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK, a.s.) spravuje na území MČ Praha 10 celkem 289 km pěších komunikací. V současnosti je 240 km bezbariérových (tedy 83%). Zároveň TSK a.s. spravuje na území MČ Praha 10 cca 10 142 cílových objektů (budov, zastávek a stanic MHD, přechodů pro chodce apod.). Celkem 108 vstupů má charakter bezbariérovosti (cca 59 %), 75 ks je vyhodnoceno jako bariérové (výsledné číslo je v součtu odlišné z důvodu vyššího počtu vstupů do některých cílových míst).
|
-
Praha 10 zmapovala v roce 2018 celkem 70 objektů zřizovaných samotnou městskou částí. Technická správa komunikací hl. města Prahy (TSK, a.s.) spravuje na území MČ Praha 10 celkem 289 km pěších komunikací. V současnosti je 240 km bezbariérových (tedy 83%). Zároveň TSK a.s. spravuje na území MČ Praha 10 cca 10 142 cílových objektů (budov) poskytujících služby. Celkem 108 vstupů má charakter bezbariérovosti (cca 59 %), 75 ks je vyhodnoceno jako bariérové (výsledné číslo je v součtu odlišné z důvodu vyššího počtu vstupů do některých cílových míst).
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Byla zpracována mapa bezbariérovosti. Na zpřístupnění budov a veřejných prostranství se dále pracuje.
|
MČ se problematice bezbariérovosti i ve spolupráci s dalšími subjekty dlouhodobě věnuje, je jednou z priorit koncepčních dokumentů. Je zpracovaná mapa bezbariérovosti. Prosím aktualizujte o poznatky za minulý rok - došlo k nějakému posunu? "TSK a.s. spravuje na území MČ Praha 10 cca 10 142 cílových objektů (budov)" Opravdu jde o 10 tis. budov, nejde o překlep?
|
9.2.4 Zajišťuje městská část, případně statutární město nebo jiný subjekt podporu obyvatelům s důrazem na jejich specifické potřeby (senioři, OZP, menšiny, sociálně znevýhodnění, lidé s nízkým stupněm vzdělání apod.) v obtížných životních situacích (např. terénní služby, linka pomoci, právní poradna apod.)? Pokud ano, jakým způsobem jsou o této podpoře obyvatelé informováni? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Podpora specifických skupin obyvatel je primárně řešena v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb (dále i KPSS). Tento proces je na území MČ Praha 10 realizován již od roku 2004, a to za spolupráce občanů, poskytovatelů sociálních a návazných služeb a vedení MČ Praha 10. Všechny zjištěné potřeby jsou na jednáních pracovních skupin KPSS řešeny společně s občany a poskytovateli služeb, kdy po vzájemné dohodě všech aktérů dochází k návrhu řešení a následnému zavedení služby.
Řešení specifických potřeb skupiny obyvatel nacházejících se v obtížné životní situaci a ohrožené skupiny je zakotveno ve Strategickém plánu udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb).
Mapování potřeb probíhá průběžně v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb, kde v současnosti působí čtyři pracovní skupiny:
- „senioři“,
- „osoby se zdravotním postižením“,
- „rodina, děti a mládež“,
- „osoby ohrožené sociálním vyloučením“.
Pro občany MČ Praha 10 je vytvořena rozsáhlá síť sociálních a návazných služeb (cca 100 poskytovatelů sociálních a návazných služeb), a to včetně služeb zaměřených na specifické cílové skupiny osob. Cílem KPSS je, aby zde byly zastoupené služby potřebné a v požadované kvalitě.
Zajištění kvalitní a dostupné sítě sociálních a návazných služeb považuje MČ Praha 10 za jednu ze svých priorit, proto poskytovatelům uvedených služeb poskytuje podporu prostřednictvím dotačního řízení. Finanční prostředky vyčleněné na podporu sociálních a návazných služeb z rozpočtu MČ Praha 10 se každoročně zpravidla navyšují (2013 – 900 000 Kč, 2014 – 2 993 000 Kč, 2015 – 2 606 000 Kč, 2016 – 3 193 000 Kč, 2017 – 8 200 000 tis. Kč, 2018 – 9 648 200 Kč, 2019 – 10 343 200 Kč, 2020 – 10 217 200 Kč). V rámci dotačního řízení v roce 2020 MČ Praha 10 podpořila celkem 114 projektů, a to 102 projektů v jednoletém programu a 12 v programu víceletém.
Dále MČ Praha 10 od roku 2014 zajišťuje službu bezplatného právního poradenství, která je určena občanům Prahy 10 – klientům odboru sociálního, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci. K právnímu poradenství zájemce objednávají sociální pracovníci. V roce 2017 bylo podpořeno celkem 127 osob, v roce 2018 celkem 110 osob, v roce 2019 celkem 101 osob a v roce 2020 celkem 36 osob). Poskytování bezplatného právního poradenství bylo v roce 2020 významně ovlivněno nepříznivou epidemickou situací. Nejvíce uskutečněných konzultací (rozsah jedné konzultace je 60 minut) se týkalo problematiky bytů a nemovitostí (30 případů/2017, 29 případů/2018, 34 případů/2019, 10 případů/2020). Jednalo se zejména o problematiku nájmu, nájemních smluv, vlastnictví a spoluvlastnictví nemovitostí. Druhou nejčastěji zastoupenou oblastí, ve které byly právní služby poskytovány, byla finanční problematika (26 případů/2017, 18 případů/2018, 12 případů/2019, 9 případů/2020). Dotazy se nejčastěji týkaly dluhů, exekučních řízení, daní či pojištění. Časté zastoupení měla i problematika práva rodinného.
Od roku 2018 zavedla MČ Praha 10 ve spolupráci s Tichým světem o.p.s. službu pro neslyšící – online tlumočení prostřednictvím Tiché linky, kdy se neslyšící, komunikující českým znakovým jazykem, mohou s žádostmi (občanské průkazy, cestovní pasy, sociálně-právní záležitosti, bytová agenda apod.) obrátit na svého úředníka. Zavedení této služby je dalším krokem k bourání komunikačních bariér mezi úřady a jejich neslyšícími klienty.
Městská část Praha 10 již řadu let finančně podporuje děti s těžkým zdravotním postižením
a jejich rodiny. Finanční podpora je určena dětem, které jsou držiteli platného průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP/P, plní školní docházku denní formou a mají trvalé bydliště na území MČ Praha 10 Dotační program městské části Praha 10 na podporu dětí z MČ Praha 10 s těžkým zdravotním postižením a jejich rodin. Od roku 2020 se podařilo finanční podporu pro děti s těžkým zdravotním postižením a jejich rodiny ještě navýšit: finanční podpora pro školní rok 2019/2020 činila za jedno pololetí školního roku částku 20 000 Kč, pokud dítě s těžkým zdravotním postižením plnilo školní docházku denní formou ve škole, která se specializuje na práci s dětmi se zdravotním postižením
a částku 25 000 Kč za jedno pololetí školního roku, pokud dítě plnilo školní docházku denní formou ve škole, která není zřízena jako škola se specializací na práci s dětmi se zdravotním postižením.
MČ Praha 10 považuje za potřebné podporovat služby pro ohrožené děti a rodiny, proto poskytuje dary organizacím, které poskytují specifické služby pro ohrožené děti a rodiny. V návaznosti na výstupy komunitního plánování sociálních a návazných služeb působí na území MČ Praha 10 od roku 2012 terénní program pro děti a mládež, jehož smyslem je předcházet sociálně rizikovému chování dětí a mládeže a s tím souvisejících problémů jako je vandalství, užívání návykových látek a jejich prodej aj.
Od roku 2014 působí na území MČ Praha 10 terénní program pro osoby bez přístřeší. Osobám z cílové skupiny byly služby poskytovány anonymně, zdarma, dobrovolně (ze strany klientů), s respektem ke každému klientovi. Hlavními cíli sociální práce s klienty terénního programu byla minimalizace sociálních rizik jejich způsobu života, motivace k řešení nepříznivé sociální situace, zajištění sociálního poradenství, nejnutnějšího zdravotnického ošetření přímo v terénu a poskytování nezbytné materiální pomoci – stravy (polévka, čaj, potraviny), ošacení, hygienických potřeb a v rámci ošetření také zdravotnických potřeb. Terénní program považuje městská část Praha 10 rovněž za preventivní opatření směrem k „běžné“ veřejnosti, a to v oblasti zdravotní (šíření infekčních chorob) a rizikových sociálních jevů, které s bezdomovectvím souvisí (např. drobná kriminalita, žebrání).
Terénní program pro osoby bez přístřeší
Počty kontaktů terénních programů
Období |
2017 |
2018 |
20192020 |
|
Celkový počet kontaktů |
591 |
607 |
611 | 648 |
Počet kontaktů zdravotníka |
12 |
13 |
23 | 5 |
Počet protipožárních opatření v místě přespávání lidí bez domova (protipožární prevence) |
1 |
3 |
1 | 1 |
|
|
|
|
|
Počet vydaných pozvánek do nízkoprahového denního centra (pozvánky byly vydány pouze zcela novým klientům, a to pouze v případě, že služby denního centra nevyužívali) |
3 |
6 |
9 | 1 |
|
|
|
|
|
Počet doprovodů na úřední jednání, k lékaři, do zařízení sociálních služeb |
29 |
27 |
35 | 19 |
|
|
|
|
|
Dále MČ Praha 10 významně podporovala formou dotačního řízení zavedení a udržení mobilních týmů pro osoby s duševním onemocněním. Na území MČ Praha 10 působí týmy dva. Konkrétně se jedná o komunitní tým organizace Eset Help (Strašnice, Malešice, Záběhlice) a komunitní tým organizace Fokus Praha (Vršovice, část Vinohrad, Michle).
Městská část Praha 10 má projekt „Program podpory studia“. Program je pro děti odcházejících z dětských domovů a dětí, které prošly náhradní rodinnou péčí a jsou absolventy středních škol s maturitou, který je podpoří v dalším studiu na vyšší odborné nebo vysoké škole mající své sídlo nebo pobočku na území hlavního města Prahy. Cílem Programu podpory studia je poskytnout podmínky pro úspěšné absolvování studia a získat vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání, které jim umožní lépe se uplatnit na trhu práce. MČ Praha 10 poskytuje studentům zapojeným do programu bezplatné ubytování ve Studentském domě v Záběhlické ulici. Studenti zařazení do Programu podpory studia mají z prostředků MČ Praha 10 hrazeno školné, poplatky za studium, a dále náklady spojené s ubytováním ve Studentském domě.
Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, příspěvková organizace se sídlem Sámova 7, je zřízena městskou částí Praha 10 a slouží hlavně občanům Prahy 10, jako organizace s širokým okruhem činností. Hlavním posláním a účelem organizace je poskytovat kvalitní podporu a pomoc občanům, kteří se ocitli vzhledem ke svému věku, zdravotnímu stavu či chronickému onemocnění v situaci, kdy jsou částečně nebo úplně odkázáni na pomoc jiných. Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, p.o. seniorům a osobám se zdravotním postižením zajišťuje tyto pečovatelské služby:
- Domácí zdravotní péče
- Domovy pro seniory (3)
- Domovy se zvláštním režimem (2)
- Odlehčovací služby
- Byty zvláštního určení
- Kluby pro seniory (5)
- Jídelny
- Půjčovna kompenzačních pomůcek
MČ Praha 10 podporuje od roku 2014 finančním darem uživatele sociální služby tísňová péče. Hlavním cílem projektu je podpořit osamělé seniory a osoby se zdravotním postižením, jež mají trvalé bydliště na území MČ Praha 10 a využívají tísňovou péči, a to prostřednictvím registrovaného poskytovatele sociální služby.
Počty podpořených osob – tísňová péče
Rok |
Počet přijatých žádostí |
Počet schválených žádostí |
Počet uzavřených smluv |
Výše vyplacených finančních prostředků v Kč |
2014 |
74 |
70 |
70 |
175 200 |
2015 |
79 |
68 |
67 |
172 450 |
2016 |
81 |
77 |
75 |
199 810 |
2017 |
97 |
89 |
86 |
223 642 |
2018 |
69 |
67 |
67 |
159 621 |
2019 |
81 |
77 |
75 |
190 471 |
2020 |
82 |
76 |
76 |
190 190 |
S účinností od 1. 11. 2012 občané nad 75 let věku. Na základě objednávky služby „Pojízdného úřadu“ jsou v domluveném termínu vysíláni zaměstnanci úřadu ke klientovi domů popř. do zdravotnického zařízení, kde s nimi jeho úřední záležitost vyřídí (služba je vykonávána pouze v územním obvodu městské části Prahy 10).
Je možné vyřídit:
- žádosti o OP,
- doručení OP,
- ověření podpisu,
- Výpis z katastru nemovitostí,
- Výpis z rejstříku trestů,
- Výpis z obchodního rejstříku,
- Výpis ze živnostenského rejstříku,
- Výpis z bodového hodnocení osob,
- Výpis ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů,
- Výpis z registru účastníků provozu MA ISOH,
- podání žádosti o invalidní vyhrazené stání (+pomoc s výběrem vhodného místa),
- pomoc s vyplněním žádosti o uzavření výpůjční smlouvy s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy,
- doručení vydaného rozhodnutí, na vyžádání,
- dočasné zakrytí značky v době nepřítomnosti vozidla, na vyžádání.
Občané žijící na MČ Praha 10 se mohou se všemi dostupnými informacemi seznámit na webových stránkách MČ Praha 10. Významným zdrojem přenosu informací ze sociální oblasti je sociální a zdravotní portál, kde informace aktualizují sociální pracovníci odboru sociálního již od roku 2013. V roce 2019 i 2020 byly průběžně zpracovávány e-maily, doručené do portálové pošty – jedná se o dotazy občanů a informace neziskových organizací. Odpovědi na případné dotazy vyřizují pověření pracovníci Odboru sociálního ÚMČ Praha 10 v návaznosti na téma dotazu. Do pošty sociálního a zdravotního portálu bylo v roce 2020 doručeno celkem 60 příspěvků, na které bylo odpovězeno.
Dále MČ Praha 10 od roku 2010 vydává katalog sociálních a návazných služeb.
Jedná se o dokument, který je k dispozici v tištěné i elektronické podobě a je distribuován občanům MČ Praha 10 prostřednictvím poskytovatelů sociálních a návazných služeb a praktických lékařů z Prahy 10:
- v roce 2017 bylo zhotoveno 3 000 ks aktualizovaného Katalogu sociálních a návazných služeb,
- v roce 2018 bylo zhotoveno 3 000 ks aktualizovaného Katalogu sociálních a návazných služeb,
- v roce 2019 bylo zhotoveno 3 000 ks aktualizovaného Katalogu sociálních a návazných služeb,
- v roce 2020 bylo zhotoveno 3 000 ks aktualizovaného Katalogu sociálních a návazných služeb.
Veletrh sociálních a návazných služeb patří k významným příležitostem, jak lze předat na jednom místě co nejvíce informací a navíc dát občanům možnost seznámit se s činností poskytovatelů sociálních a návazných služeb. Premiérový veletrh se konal v roce 2012. V roce 2020 se z důvodu nepříznivé epidemické situace veletrh nekonal.
MČ Praha 10 v rámci spolupráce s poskytovateli sociálních a návazných služeb po dohodě a na základě zaslaných podkladů zveřejňuje na webových stránkách MČ Praha 10 akce spolupracujících organizací. V roce 2019 bylo zveřejněno 78 akcí a v roce 2020 celkem 38 akcí.
Ve spolupráci se sociálními pracovníky jednotlivých oddělení Odboru sociálního Úřadu MČ Praha 10 probíhají aktualizace informací na sociálním portálu, jsou vydávány letáky k problematice sociálně-právní ochrany dětí, k agendám oddělení sociální práce, k projektům MČ Praha 10 v sociální oblasti, k činnosti příspěvkových organizací (CSOP v Praze 10 a k LDN Vršovice). V rámci Katalogu sociálních a návazných služeb dostávají občané informaci o činnosti poskytovatelů sociálních a návazných služeb, obdobně prostřednictvím Adresáře služeb pro děti a mládež v tíživé situaci.
MČ Praha 10 využívá široké spektrum podpory občanům se zaměření na specifické skupiny obyvatel. Na aktivitách a konkrétní pomoci spolupracuje s odborníky přímo z Úřadu MČ Praha 10 a z dalších organizací.
MČ Praha 10 oceňuje každoročně poděkováním práci dobrovolníků a pěstounských rodin. Kontakty na organizace pro pomoc při domácím násilí.
Požadavky na sociální práci se stále zvyšují a bylo by potřebné zvýšit počet sociálních pracovníků, a to i s ohledem na nově zavedené zásady pro přidělování bytů ze sociálních důvodů. Typové pozice jako koordinátor seniorů apod. nejsou potřebné. V rámci KPSS působí 4 pracovní skupiny (senioři, RDM, OZP a OOSV) a každá skupina má svého garanta. Kapacita a objem sociální práce vyplývá z přiložené statistiky pro MPSV ČR (2020): 
|
-
MČ Praha 10 podporuje zranitelné skupiny formou poradenství, v rámci Komunitního plánování sociálních a návazných služeb, terénními službami, finančně: integraci dětí s těžkým zdravotním postižením (1 847 500 Kč, 1. pololetí 2016 - 1. pololetí 2019), Výše podpory pro ohrožené děti (200 000,- Kč v roce 2017, 300 000,- Kč v roce 2018), Terénní program pro děti a mládež (1 500 kontaktů v roce 2018), Terénní programy pro lidé bez domova (607 kontaktů v roce 2018), Tísňová péče (164 421,- Kč v roce 2018), Terénní program pro seniory (4911 přepravených osob v roce 2018), vytištěno 3000ks Katalogu sociálních a návazných služeb v roce 2018
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Městská část Praha 10 podporuje jak finančně, tak svými aktivitami ohrožené cílové skupiny (např. děti, seniory, děti s handicapem, lidé bez domova).
|
MČ pomocí komunitního plánování rozvíjí a finančně podporuje sociální a návazné služby pro různé cílové skupiny. Zároveň realizuje širokou paletu projektů podporující osoby se specifickými potřebami.
Celkově doporučuji zestručnění a zvážení relevance a zařazení jednotlivých pasáží (např. tabulky s nejednotným členěním po rocích, kvartálech, měsících), zařazení pasáží, které by byly relevantní v jiných částech (např. paliativní péče v 9.2.6., příspěvky dětem se ZP při intergraci do normální ZŠ 9.2.2.).
Prosím, reflektujte vývoj za minulý rok - došlo ke změně potřeb cílových skupin a dostupnosti podpory v době pandemie? Dále bychom ocenili i reflexi existujících problémů, potřeb, které se nedaří uspokojovat, služeb, kde nabídka nestačí, vizí a plánů, co změníme, zlepšíme.. Prosím, doplňte.
Více informací chybí o podpoře nějvětších cílových skupin - seniorů a OZP. Jaké služby jsou poskytovány, v jakém vztahu je nabídka a poptávka po této podpoře?
Ve větě „S účinností od 1. 11. 2012 občané nad 75 let věku.“ chybí přísudek.
|
9.2.5 Podporuje městská část, případně statutární město nebo jiný subjekt v obci rodiny v možnosti sladit svou práci s rodinným životem (např. dostatek jeslí, mateřských škol, kvalitních ZŠ, zájmové činnosti dětí)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
-
Podpora mateřských/rodičovských center je jednou z priorit komunitního plánování sociálních a návazných služeb na území MČ Praha 10. Ve „Střednědobém plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na období 2017–2020“ je podpora uvedena v prioritě 3 „Komunitní aktivity podporující osoby v nepříznivé sociální situaci a osoby touto situací ohrožené“, a to pod opatřením 3.1 „Podporovat rodinná a komunitní centra“.
MČ Praha 10 nyní připravuje koncepci rodinné politiky na základě Strategického plánu udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.3. Příznivé prostředí a podmínky pro rodiny, 9.3.1 Systémově reagovat na potřeby rodin). V roce 2019 realizovala MČ Praha 10 průzkum zaměřený na potřeby rodin na Desítce ve spolupráci se spolkem K2 a Jablíčkov. Celkem bylo odevzdáno 163 vyplněných dotazníků, které jsou podkladem i pro tvorbu Koncepce rodinné politiky. Dotazník byl propagován na webu www.praha10.cz/strategie a Facebooku MČ Praha 10, zároveň byl dostupný i v tištěné verzi v klubu K2 a Jablíčkov. Výsledky ankety naleznete v otázce č. 9.2.1.
Městská část zřizuje 20 mateřských škol, přičemž celkový počet pracovišť je 30. Dále zřizuje městská část 13 základních škol a jedno školské zařízení – školní jídelnu. V letošním školním roce 2020/2021 se v MŠ vzdělávají i dvouleté děti (8), pokud to kapacita dovolila a 585 dětí ve věku od 3 let. Vzhledem k celkovému počtu dětí kolem 3 tis. v MŠ je složení dětí od 3 do 6 let rovnoměrné. Počty nepřijatých nejsou validní vzhledem k tomu, že rodiče podávají v rámci našich škol 2 a více žádostí o předškolní vzdělávání.
MŠ a ZŠ v MČ Praha 10:
MŠ obecní: počet 20, rejstříková kapacita 3106
ZŠ obecní: počet 13, rejstříková kapacita 8000
Dětské skupiny na území MČ Praha 10 zřizuje Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci.
Kapacita školních družin je celkem 2993 míst v 95 odděleních. Některé školy poskytují i službu školního klubu, a to s ohledem na prostorové možnosti školy.
Předškolní vzdělávání nebo péči poskytují fyzické či právnické osoby, některé jsou zapsané v rejstříku škol, jiné ne. Jedná se např.: Mateřskou školu speciální Diakonie ČCE Praha 5 v Saratovské ulici; Kouzelné školy – MŠ; Mateřská škola mašinka; Mateřská škola KIDS Company Praha; Mateřská škola LADA; BEEHIVE INTERNATIONAL SCHOOL; GENIUS Mateřská škola; Mateřská škola Sluníčka; Mateřská škola Barevná školička. Se školami, které nejsou zapojeny v MAP II (nejsou v rejstříku škol) nemáme kontakt.
U DDM a ZUŠ nemáme informace.
Kvalita MŠ a ZŠ MČ Praha 10 by měla být zlepšována i na základě Koncepcí rozvoje školství městské části Praha 10 na období 2020-2025 (1. Dobré materiální a technické podmínky pro vzdělávání, 1.1 Budování kapacit škol, 1.2 Vytvoření plánu oprav a investic). Aktualizované demografické statistiky naznačují, že současná kapacita je nedostatečná. MČ Praha 10 zpracovala dlouhodobý záměr s názvem ´kompletní obnova materiálně technické základny MŠ a ZŠ´. Jedná se o podrobný plán oprav, rekonstrukcí a výstavby budov mateřských a základních škol. Předpokládaný objem nákladů je (v současných cenách) více než 1,7 miliardy korun na deset let, rozpočet 2020 počítal s 86 miliony. Městská část bude u jednotlivých projektů usilovat o co nejvyšší využití dotací.
Podpoře rodinných, mateřských a komunitních center se věnujeme v kapitole 9.2.1.
MČ Praha 10 v minulých letech sama realizovala několik projektů zaměřených na podporu slaďování rodinného a pracovního života, které jsou podrobněji specifikovány v části Podpora mateřských center.
V rámci Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, p. o. působí Středisko služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny (Motýlci, Broučci a Sluníčka):
- jsou určeny pro děti od 1 roku do 4 let, přednostně s trvalým pobytem v Praze 10,
- kapacita 55 dětí, rozdělených do tří dětských skupin dle jejich věku,
- kvalifikovaný personál – pracovnice v přímé péči,
- vlastní kuchyň, strava podávána 4x denně, pravidelný pitný režim,
- provozní doba 6:30–17:00 hod,
- zajištění péče a všestranný rozvoj dítěte.
Pohled na individuální schopnosti a potřeby dítěte (zdroj: MČ Praha 10)
Rok |
2017 |
2018 |
Počet žádostí |
71 |
69 |
Počet neuspokojených žadatelů |
29 |
24 |
Počet míst |
55 |
55 |
Návazné aktivity pro děti a mládež MČ Praha 10 podporuje prostřednictvím dotačního řízení z rozpočtu MČ Praha 10.
Návazné aktivity pro děti a mládež byly zahrnuty zejména v projektech, které byly podpořeny v oblasti školství. V roce 2017 se jednalo celkem o 29 projektů v celkové výši 1 118 500 Kč a v roce 2018 se jednalo o celkem 31 projektů v celkové výši 1 280 000 Kč. Další aktivity pro děti a mládež, které mají charakter návazných, byly v letech 2017 a 2018 podpořeny i v rámci oblasti kultury, sportu, mládeže a volného času.
MČ Prahy 10 již několik let finančně přispívá na vybavenost škol, na nákup pomůcek a učebnic (cca 3,1 mil. Kč v roce 2019 a 4,3 mil. Kč v roce 2020 v ZŠ a cca 5,4 mil. Kč v roce 2019 a 3,2 mil. Kč v roce 2020 v MŠ), ale také na platy učitelů, asistentů pedagoga, logopeda a ostatní zaměstnance (v roce 2019 to bylo 7,8 mil. Kč v ZŠ a 9,2 mil. Kč v MŠ).
Finanční prostředky alokované na podporu výjezdů do školy v přírodě do Horského hotelu na Černou hory činili v roce 2019 cca 16,9 mil. Kč a pro rok 2020 pak cca 15,2 mil. Kč. Školy se aktivně zapojují do získávání dalších finančních prostředků, tj. mimo finanční prostředky státního rozpočtu nebo příspěvku zřizovatele. V mezích možností provozují doplňkové činnosti anebo se zapojují do výzev, grantů, projektů apod. vyhlašovaných MŠMT, MHMP apod. (Seznam dotačních výzev uveden jako příloha.)
MČ Praha 10 průběžně monitoruje potřeby v oblasti slaďování pracovního a rodinného života. V dané oblasti spolupracuje s organizacemi a institucemi působících v různých profesí (sociální služby, školství, bytová problematika, volnočasovém aktivity apod.)
Kapacity školských zařízení V roce 2020 se podařilo umístit opět všechny děti, které na mají na umístění do předškolních zařízení ze zákona právní nárok, tzn. děti starší tří let. Ostatním, mladším dětem, byly doporučeny soukromé školy, kluby či dětské skupiny. Co se týká přijímání do prvních ročníků ZŠ, mají všechny školy pro případ potřeby udělenu výjimku z nejvyššího počtu žáků ve třídě o 4. Ředitelé škol navíc vyšli vstříc s otvíráním nových tříd, ale tentokrát už i na úkor školních družin a odborných učeben. Blokovaná místa máme ještě tento rok v ZŠ Nad Vodovodem, odkud se ZŠ logopedická má odstěhovat v září 2022 a v ZŠ Olešská, kde je v celém křídle Klub K2, který se ale prozatím stěhovat nebude. K losování (i přes výjimku) došlo nakonec jen v ZŠ Karla Čapka.
Nyní aktivně zjišťujeme ve spolupráci s řediteli škol děti, které se k povinné školní docházce v našich školách vůbec nehlásily a ani školy z jiných měst neposlaly informaci o vzdělávání dítěte jinde. Je jich kolem 400. V mateřských školách byla situace podobná. Mezitím začaly práce na stavbě MŠ Bajkalská (6 tříd), takže cca za dva roky budeme moci využívat tuto kapacitu a MŠ by nemusely přijímat děti na výjimku nad 24 dětí. Dětí, které se mají povinně předškolně vzdělávat a nevíme o nich je také kolem 400 - také s ředitelkami komunikujeme. Pokud by se tyto děti dostavily k zápisu v souladu se zákonem, nebudeme jim moci vyhovět. - Od ledna 2020 je v provozu budova mateřské školy v Chotouňské ulici, která je pracovištěm mateřské školy v Hřibské. MČ Praha 10 tím získala 112 volných míst pro předškolní děti.
- V prosinci 2020 byly zpracovány studie na možnost zvýšení kapacit základních škol, a to formou přístaveb. Možnosti byly nalezeny u budov základních škol v ulici Břečťanová, Vladivostocká, Hostýnská a U Roháčových kasáren. Po analýze byly vybrány dvě školy, a to v ulici Břečťanová a Hostýnská.
- V květnu 2021 získala MČ Praha 10 investiční dotaci 80.000 tis. Kč na rekonstrukci budovy školy V Olšinách 200/69, přičemž kontrolní rozpočet rekonstrukce budovy je 205.000 tis. Kč bez DPH. Připravováno je výběrové řízení na dodavatele stavby.
- V září 2021 byly zahájeny práce ke stavbě nové mateřské školy v Bajkalské ulici, která má nyní dočasně místo poskytovaného vzdělávání v budově mateřské školy ve Vladivostocké.
- Po dobu rekonstrukce MŠ U Vršovického nádraží škola využívá pro své dvě třídy nově opravenou budovu v ulici Jasmínová.
|
-
55 míst v dětských skupinách zřizovaných MČ Praha 10, 20 MŠ (3106 kapacita) a 13 ZŠ (8000 kapacita).
Zpracovaný plán "Kompletní obnova materiálně technické základny MŠ a ZŠ" v hodnotě 1,7 mld Kč na 2020-2029, grantová podpora mateřských/rodičovských center v hodnotě 732 200 Kč (2019), Výsledky dotazníku Potřeby rodin na Desítce
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Městská část systémově reaguje na potřeby rodin s dětmi. I přesto, že je v současné době vyšší poptávka než nabídka, MČ Praha 10 podniká aktivní kroky k uspokojení poptávky na základě širokého spektra analýz.
|
MČ usiluje o budování kvalitní a dostatečné nabídky MŠ, ZŠ a volnočasových aktivit s cílem podpořit rodiče při slaďování práce a zaměstnání. Investuje do obnovy škol. Kapacita míst v MŠ je nedostatečná, chybí ale přesnější data o neuspokojené poptávce. Prosím pokuste se nějak odhadnout poměr uspokojených a neuspokojených žadatelů do MŠ a dalších institucí. Plánujete kapacitu institucí rozšiřovat (např. stavět nové MŠ?)? Zvažte, zda nemůžete poskytnout nějaká data o kapacitě DDM, ZUŠ a dalších poskytovatelích volnočasových aktivit apod. Uveďte trend za poslední roky.
V indikátoru je zaměněna kapacita MŠ a ZŠ.
Doporučuji vypustit v textu nepodložené srovnání, že MČ Prahy 10 ... Poskytuje služby, které ostatní městské části nabídnout nemohou.
Seznam dotačních výzev, do kterých se zapojily jednotlivé školy, prosím vložte jako přílohu.
|
9.2.6 Podílí se MČ spolu s jinými subjekty na podpoře dlouhodobé péče o staré, dlouhodobě nemocné či osoby se zdravotním postižením v přirozeném prostředí? Podporuje MČ rozvoj terénní profesionální péče (tzn. terénních sociálních a zdravotních služeb) a neformální péče poskytované rodinou, přáteli a komunitou? Zabývá se MČ problematikou umírání v domácím prostředí a rozvojem domácí paliativní a hospicové péče v území? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Je třeba zdůraznit, že za efektivní a fungující síť sociálních služeb je plně zodpovědný Magistrát hl. města Prahy a je na základě zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, povinen zpracovávat střednědobý plán rozvoje sociálních služeb. Jednotlivé městské části stejně tak jako MČ Praha 10 tuto síť doplňují tak, aby zajistily co nejlepší péči pro své občany. Propojování sociálních a zdravotních služeb je zejména v oblasti sociální práce naprosto nezbytné. MČ Praha 10 si potřebu zajištění fungující (propojené) sítě těchto služeb uvědomuje, proto je zřizovatelem nejen Léčebny dlouhodobé péče Vršovice, která se zaměřuje na služby zdravotní, ale i Centra sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10, které poskytuje jak registrované sociální služby, tak i služby zdravotní. Pečujícím osobám je věnována pozornost v rámci KPSS, kde se stále hledají možnosti jejich další podpory. Provázání sociálních a zdravotních služeb je velmi důležité a ke spolupráci dochází v rámci a v mezích zákona, a to zejména s ohledem na ochranu údajů.
MČ Praha 10 podporuje aktivity v pečování o seniory, dlouhodobě nemocné a lidé se zdravotním postižením. Provozuje Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci v Praze 10 (CSOP), které poskytuje kvalitní podporu a pomoc občanům se sníženou soběstačností z důvodu věku, chronického onemocnění nebo zdravotního postižení. Služby poskytuje ve formě pobytové, ambulantní i terénní. Provozuje mimo jiné kluby pro seniory a rozváží obědy do domácností.
Distribuuje brožuru "Chci zůstat doma" (Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, 2015), kde se čtenáři doví, jak na terénní sociální, zdravotní péči, praktické rady apod. Brožura je určená zejména seniorům a jejich blízkým. Brožura je ke stažení na webových stránkách Sociálního a zdravotního portálu.
Lidem z ohrožených skupin je nabízeno bezplatné právní poradenství, pomoc v případě hledání bytu, sociální a finanční poradenství. Zároveň MČ Praha 10 poskytuje ve formě psychické podpory kontakty na Psychologické a psychiatrické ordinace a pracoviště.
V roce 2017 vyhlásila MČ Praha 10 nový dotačního program pro oblast paliativní péče, čímž podpořila občany městské části Praha 10, kteří využívají služeb mobilního nebo lůžkového hospice, ale také poskytovatele těchto služeb. Počty podpořených osob – paliativní péče žádosti za období | Rozhodnutí o výši přiznané dotace celkem **) | Počet podpořených osob *) |
---|
III. Q 2017 | 91513 | 26 | IV. Q 2017 | 79188 | 15 | I. Q 2018 | 162866 | 25 | II. Q 2018 | 214765 | 30 | III. Q 2018 | 165949 | 29 | IV. Q 2018 | 144315 | 18 | I Q 2019 | 26270 | 41 | II Q 2019 | 124100 | 30 | III Q 2019 | 149300 | 24 | IV Q 2019 | 240400 | 36 | I Q 2020 | 255200 | 40 | II Q 2020 | 211 700 | 38 | III Q 2020 | 291700 | 42 |
*) jedná se o údaj, který odpovídá počtu osob, kdy není rozlišeno, zda jedna osoba byla podpořena v během roku dvakrát. **) jedná se o částku, která byla schválena ZMČ avšak je vyplacena rozpočtu MČ zpětně až po uzavření smluv. Konkrétně v roce 2020 vyplatil prostředky za období (4.Q 2019, 1.Q 2020 a 2.Q 2020). V roce 2020 bylo v rámci dotačního programu vyplaceno celkem 707 300 Kč. Výše zmíněné služby a služby CSOP jsou podstatnou součástí Střednědobého plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2021-2024.
Danému tématu se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb, 9.3. Příznivé prostředí a podmínky pro rodiny, 9.3.1 Systémově reagovat na potřeby rodin).
|
-
Provozování Centra sociální a ošetřovatelské péče, poskytování širokého spektra poradenství, kvalitní dostupnost informací pro ohrožené skupiny.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 zřizuje Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci, které zajišťuje potřebné služby, podporuje finančně terénní program skrze neziskové organizace, oceňuje dobrovolníky, kteří se podílejí na zkvalitňování sociálních služeb - Dobrovolník roku
|
Pro zajištění péče o seniory o OZP zřizuje MČ organizaci, která poskytuje terénní, ambulatní i instuticionální slyžby. MČ realizuje aktivity a spolupracuje na projektech cílící na zvýšení informovanosti závislých osob i jejich pečujících. Podpory těchto skupin je ukotvena v koncepčních dokumentech. Je kapacita těchto služeb (ať už terénních, ambulantních či institucionálních - zejm. pečovatelská služba a osobní asistence, respitní služba, stacionáře apod.) dostatečná? Jaký je podíl neuspokojených žadatelů o služby? Usilujete o komplexní a koordinovanou podporu osobám závislým na péči a jejich pečujícím? Je v koncepčních dokumentech věnována explicitní pozornost pečujícím osobám? Informace o paliativní péči jsou obsaženy v kap. 9.2.4., nabízí se je přesunout k tomuto bodu.
|
9.3 Zajištění kvalitního a sociálně integrovaného bydlení a životních podmínek |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.3 Zajištění kvalitního a sociálně integrovaného bydlení a životních podmínek
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Městská část se komplexně věnuje zajištění kvalitní sociálně péče a potírání sociálně-patologických jevů. Velmi podstatným nástrojem je strategické plánování sociálních služeb již od roku 2004.
MČ Praha 10 nemá sociálně vyloučené lokality, ale vyskytují se zde objekty/ulice/místa se zvýšeným výskytem nežádoucích jevů. Veřejnost vnímá problémy související s pohybem osob bez přístřeší či pod vlivem návykových látek velmi negativně. Jedná se o ojedinělé případy, které jsou však intenzivní a toto jejich působení má dopad na veřejné mínění. Stejně tak se v některých případech nedaří bezproblémová integrace osob z nejistého bydlení při přidělení sociálního bytu. V dalším období je proto nutné se zaměřit na prohlubování spolupráce s organizacemi, které poskytují podporu při zabydlování. Taktéž kapacita sociálních pracovníků neumožňuje se této problematice věnovat s vyšší intenzitou. Selhávání klientů ve větším rozsahu by systém sociálního bydlení mohlo zásadně ohrozit. Podmínkou fungujícího sociálního bydlení je taktéž fungující systém nepojistných sociálních dávek. I v této oblasti je proto nutné zlepšit spolupráci s Úřadem práce, který vyplácení dávek zajišťuje.
|
Dle výzkumu MČ, jsou téměř čtyři pětiny obyvatel spokojeny s místem, kde žijí. Zvýšený výskyt sociálně-patologických jevů se koncentruje do několika lokalit a nepředstavují systémový problém, přesno na ně občané reagují citlivě. Podpora vyloučeným skupinám je nabízena sociálními pracovníky MČ a pracovníky neziskových a komunitních organizací. I tato intervenci by mohla být větší v případě zvýšení kapacity sociální práce, stejně tak zde podporu klientů komplikuje neoptimální součinnost s úřadem práce a prodlevy ve vyřizování a vyplácení dávek. Podpora komunitní politiky je ukotvena v koncepčních dokumentech MČ, probíhá komunitní plánování. Zapojování občanů do veřejného života, komunitních projektů a sousedských aktivit či rozvoj dobrovolnictví je cílem mnoha nástrojů uplatněných municipalitou. Na základě poskytnutých informací se však zdá, že není vybudován systém participace a otevírání možností pro zapojení občanů probíhá ad hoc. Pandemie sdružování a občanskou angažovanost utlumila, důležité je nadále participaci občanů podněcovat a vytvářet možnosti a hledat nové způsoby pro zapojení.
|
9.3.1 Existují v městské části sociální bariéry a sociálně vyloučené osoby a lokality? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10 nemá sociálně vyloučenou lokalitu tak, jak ji definuje analýza sociálně vyloučených lokalit v ČR. Některé znaky sociálně vyloučené lokality/domu podle našich poznatků naplňuje objekt ubytovny v ulici Nad Slávií a její okolí a objekt ubytovny Černokostelecká, kde se ve větší míře pohybují mimo jiné uživatelé návykových látek a dochází zde ke kumulaci rizikových faktorů. V okolí ubytovny probíhá terénní program pro děti a mládež a terénní program pro uživatele návykových látek.
Označení lokality: Ubytovna Nad Slavií
- Počet osob 2016: 79
- Počet osob 2017: 79
- Počet osob 2018: 79
- Počet osob 2019: 79
- Počet osob 2020: 79
Specifika lokality
Kapacita ubytovny je 79 lůžek. Ubytování poskytuje i rodinám s nezletilými dětmi. Ubytovna naplňuje některé z charakteristik sociálně vyloučené lokality. Podstatná část ubytovaných s trvalým pobytem v Praze a mimo Prahu jsou dlouhodobí příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi, a to bez možnosti získat standardní byt. V poslední době se v dané lokalitě setkáváme s nárůstem sociálně nežádoucích jevů (užívání návykových látek, bezdomovectví a problematikou dětí a mládeže ohroženými rizikovými jevy).
Označení lokality: Ubytovna Černokostelecká
- Počet osob 2016: 170
- Počet osob 2017: 170
- Počet osob 2018: 170
- Počet osob 2019: 170
- Počet osob 2020: 170
Specifika lokality
Ubytovna Černokostelecká (kapacita 170 lůžek) je prostorově umístěna mimo běžnou rezidenční zástavbu. Významná část ubytovaných osob a rodin jsou dlouhodobými příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi. Jedná se o osoby, které jsou vyloučeny z ekonomického, sociálního a kulturního (v rovině vztahů, institucí, struktur a symbolů) života či vytlačeny z převažující (majoritní) společnosti. V současné době pracovníci terénního programu pro děti a mládež zjišťují možnosti svého působení v okolí ubytovny.
Dané problematice se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.1 Zajišťovat pravidelné sdílení informací o problematických místech, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci).
Mapování prostředí shrnuje pocitová mapa oblasti v sekci "Kde se necítím bezpečně" (srpen 2019). MČ Praha 10 se podnětům občanů věnuje také na webu www.praha10.cz/strategie, kde se bariérovým překážkám intenzivně věnujeme. Stav řešení podnětu je možné sledovat zde: https://strategieprodesitku.cz/podnety/.
V rámci komunitního plánování sociálních a návazných služeb působí pracovní skupina osoby ohrožené sociálním vyloučením, jejímž cílem je ve spolupráci s občany a poskytovateli sociálních a návazných služeb mj. hledat možnosti, jak předcházet a zmírňovat důsledky sociálního vyloučení.
Občané městské části mají dlouhodobě možnost upozorňovat na bariéry, které jim nějakým způsobem ztěžují život, a to nejen bariéry stavební, ale i smyslové, jazykové, kulturní aj. V rámci podpory odstraňování bariér MČ Praha 10 na sociálním a zdravotním portálu dlouhodobě zveřejňuje výzvu k nahlášení bariér, které komplikují občanům každodenní život. Výzva byla zveřejněna v rámci komunitního plánování sociálních a návazných služeb.
V rámci odstraňování smyslových bariér MČ Praha 10 dlouhodobě podporuje organizace poskytující tlumočnické služby v rámci dotačního řízení. Současně je v rozpočtu MČ Praha 10 vyčleněna částka na zajištění tlumočnických služeb pro klienty Odboru sociálního Úřadu MČ Praha 10.
V oblasti jazykových bariér MČ Praha 10 v roce 2017 zpracovala letáky pro cizince a v roce 2018 spolupracovala s neziskovou organizací na realizaci kurzů českého jazyka pro občany/cizince z MČ Prahy 10. Kurzy českého jazyka byly realizovány spolupracujícím poskytovatelem sociálních a návazných služeb a proběhly v prostorách ZŠ Eden. MČ Praha 10 v rámci dotačního řízení podporuje poskytovatele sociálních a návazných služeb, kteří pomáhají odstraňovat smyslové bariéry.
V lednu 2018 zajistila MČ Praha 10 přetlumočení některých částí webových stránek a sociálního portálu Prahy 10 do českého znakového jazyka. Neslyšící občané tak mohou získat informace o základních životních situacích v jazyce, který je jim přirozený – což psaná čeština není. MČ Praha 10 od července 2018 zavedla ve spolupráci s Tichým světem o.p.s. službu pro neslyšící –online tlumočení prostřednictvím Tiché linky.
Osoby ohrožené sociálním vyloučením a osoby sociálně vyloučené se obvykle nepotýkají jen s jedním problémem, ale s celou řadou problémů, které se postupně kumulují. Cílem terénního programu je osoby bez přístřeší vyhledávat přímo v terénu, poskytovat sociální poradenství, informovat o dalších službách a minimalizovat rizika způsobu jejich života. Činnost terénního programu je současně prevencí sociálně rizikového chování osob bez přístřeší a určitou zdravotní prevencí šíření infekčních chorob, čímž se minimalizují patologické jevy a dochází tak zároveň k ochraně většinové společnosti.
Mobilní týmy pro osoby s duševním onemocněním, zdravotní terénní programy, služby pomoci se základním zdravotním ošetřením a nízkoprahová sociální práce jsou podporovány v rámci dotačního řízení MČ Praha 10, a to dle prokázané potřeby.
Terénní program je službou sociální prevence poskytovanou dle ustanovení § 69 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Obecně se jedná o terénní službu poskytovanou osobám, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem života ohroženy.
Jako v předcházejících šesti letech zajišťovala Městská část Praha 10 i v roce 2019 a v roce 2020 poskytování sociální služby – terénní program pro osoby sociálně vyloučené (dále pouze terénní program) externím dodavatelem. Terénní program vhodně doplňoval sociální práci kurátorů Odboru sociálního Úřadu MČ Praha 10. Terénní program realizovala NADĚJE, a to na základě smlouvy o spolupráci mezi MČ Praha 10 a NADĚJÍ č. 2015/OSO/1755.
Osoby s duševním onemocněním jsou další neopomenutelnou skupinou ohroženou sociálním vyloučením, proto MČ Praha 10 významně podporuje formou dotačního řízení zavedení a udržení mobilních týmů pro osoby s duševním onemocněním. Na území MČ Praha 10 působí týmy dva. Konkrétně se jedná o komunitní tým organizace Eset Help (Strašnice, Malešice, Záběhlice) a komunitní tým organizace Fokus Praha (Vršovice, část Vinohrad, Michle).
Významnou preventivní aktivitou je samotná terénní práce zaměřená na děti a mládež, které tráví volný čas neorganizovaně na ulicích a jsou tak buď ohroženy sociálně patologickými jevy (drogy, záškoláctví, extrémní postoje, kriminalita apod.) nebo s nimi měly osobní zkušenost.
Dva terénní pracovníci Streetworku Beztíže – Praha 10 působící pod záštitou služeb Beztíže při Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita se „na ulici“ mezi dětmi a mládeží pohybují v pracovních dnech odpoledne, s výjimkou úterý a mimo standardních služeb terénního programu (viz výše) se zaměřují i na smysluplné využití volného času svých klientů (např. sport, street art). Děti a mládež mají možnost vyhledat pracovníky terénního programu a konzultovat s nimi své problémy individuálně jednou týdně na předem určeném místě a čase. K nejvíce řešeným problémům patří domov, škola, vztahy, návykové látky, projevy agrese, hooligans a extremistická hnutí.
Za významnou preventivní aktivitu považuje MČ Praha 10 zřízení nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Provoz tohoto zařízení bude zahájen v roce 2021. Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež (dále i NZ) jsou sociální služba, která je poskytována podle § 62 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. NZ poskytují ambulantní, popřípadě terénní služby dětem a mládeži ve věku od 6 do 26 let, které jsou ohroženy společensky nežádoucími jevy a které se ocitly v nepříznivé sociální situaci. Cílem práce NZ je jejich sociální začlenění a pozitivní změna v životním stylu, poskytování informací, odborné pomoci a podpory, snížení sociálních a zdravotních rizik, která souvisí se způsobem jejich života, umožnění orientace v sociálním prostředí a vytváření podmínek k řešení jejich nepříznivé životní situace.
NZ funguje na principu nízkoprahovosti – je maximálně dostupné (bez časových, prostorových, psychologických a finančních bariér) a vytváří prostředí, které je svým charakterem a umístěním blízké přirozenému pohybu cílové skupiny.
MČ Praha 10 se intenzivně v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb věnuje problematice sociálního vyloučení, a to zejména se zaměřením na osoby ohrožené či již vyloučené.
|
-
2 ubytovny a její okolí vykazují znaky sociálně vyloučené lokality/domu, Pocitová mapa "kde se necítím bezpečně" (1042 označených bodů v mapě)
MČ Praha 10 nemá sociálně vyloučenou lokalitu, tak jak ji definuje analýza sociálně vyloučených lokalit v ČR.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 má vytipované problémové lokality, ve kterých systémově pracuje s potřebnými občany.
|
V MČ jsou dvě lokality - ubytovny, kde se koncentrují sociálně vyloučené osoby. V jejích okolí probíhají terénní programy. MČ realizuje podporu různým skupinám vyloučených osob prostřednictvím sociální práce či dotační podporou neziskových a komunitních organizací.
|
9.3.2 Jaká je spokojenost obyvatel s místem, ve kterém žijí? (Sousedské vztahy, kulturní vyžití, kvalita okolního prostředí - čistota, zeleň, gra ti apod.). |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Dotazníkové
šetření bylo provedeno pomocí standardizovaného dotazníku použitého i v jiných
městech ČR. Samotné dotazování proběhlo formou řízeného rozhovoru (tazatel se
ptá a zaznamenává odpovědi dotázaného) s využitím proškolených tazatelů.
Šetření bylo provedeno v ulicích městské části v průběhu května a června roku
2019 mezi vybranými obyvateli městské části. Respondenti
(obyvatelé starší 18 let) byli vybráni kvótním výběrem dle základních
charakteristik (věk, pohlaví a místní část). Cílem bylo získat více jak 500
správně vyplněných dotazníků. Výsledky dotazníkového šetření jsou primárně
zpracovávány v prostředí programu MS Access do databáze vytvořené CI2, o. p. s.
Celková spokojenost dotázaných občanů je 79,4 %. MČ Praha 10
plánuje šetření každé dva roky opakovat.
Jak jste spokojen(a) s MČ Praha 10, jako s místem, kde žijete či pracujete? 34,1 % velmi spokojen 45,3 % mírně spokojen 20,4 % mírně nespokojen 0,2 % velmi nespokojen Jak jste spokojen(a) s/se: (10 –největší spokojenost; 0–nejmenší spokojenost) Mezilidskými vztahy 7,0 Možnostmi provozovat své záliby a koníčky 7,1 Se základními veřejnými službami 7 Kvalitou okolního životního prostředí 7,2 Pracovními příležitostmi 6,8 Možností účastnit se místního plánování 6,6 Jak jste spokojen(a) s/se: (10 –největší spokojenost; 0–nejmenší spokojenost) Mateřskými
školkami 6,7 Základními
školami 6,8 Středními
školami 6,9 Fungování
Městské policie 6,8 Fungování
MČ Praha 10 7,0 Zdravotními
službami 6,9 Sociálními
službami 6,6 Úklidem
a údržbou města 6,7 Tříděním
odpadů a jejich odvozem 6,7 Jak jste spokojeni se službami, které nabízí MČ Praha 10 (10 –největší spokojenost; 0–nejmenší spokojenost) Dostupnost
služeb 6,9 Spolehlivost
služeb 6,9 Čekací
doba 6,9 Rychlost
obsluhy a její vstřícnost 6,6 Doba
vyřízení 6,8 Kompetence
a způsobilost zaměstnanců ÚMČ Praha
10 7,0 Technické
vybavení ÚMČ Praha 10 7,0 Prostředí
ÚMČ
Praha 10 6,8 Hodnocení kvality služeb –Zhodnoťte prosím kvalitu následujících služeb (10 –nejvíce kvalitní až 0 –nejméně kvalitní) Kino 6,9 Informační centra (Malešice, Vršovice) 6,6 Knihovny 6,8 Kulturní dům Barikádníků 6,6 Bazén 6,1 Divadla 7,0 Sportovní zařízení 7,2 Hodnocení kvality prostředí –Zhodnoťte kvalitu následujících položek (10 –nejvíce kvalitní až 0 –nejméně kvalitní) Stav veřejných parků, zeleně obecně 7,2 Stav veřejných prostranství (náměstí, ulice) 7,0 Zastavené prostory (zastavěné plochy, výstavba) 6,7 Svoz a třídění odpadu 6,5 Čistota městské části 6,5 Kvalita ovzduší 6,8
|
-
79,4 % respondentů
Většina
respondentů (79,4 %) je s životem v městské části spokojena. Zajímavým faktem
je rovněž výrazně nízký podíl velmi nespokojených osob (pouze 0,2 %). Nejvíce jsou lidé spokojeni s mezilidskými vztahy,
možnostmi pro provozování zálib a koníčků.
Z hlediska služeb MČ Praha 10 jsou obyvatelé spokojeni s fungováním
MČ Praha 10. Zaměstnance úřadu vidí jako kompetentní. Největší důležitost a pozitivum zároveň vidí
obyvatelé ve sportovních zařízení a stavu veřejných parků a zeleně obecně.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Spokojenost občanů s místem, kde žijí, je v celku vysoká. Dotazníkové šetření bylo v roce 2019 uskutečněno poprvé a sloužilo jako jeden z podkladů pro vznikající "Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030". Občané se mohli v průběhu dubna - května zapojit do sběru podnětů, které jsou průběžně vyhodnocovány.
|
Necelé čtyři pětiny obyvatel MČ Praha 10 jsou na základě reprezentativního šetření z roku 2019 spokojeny s místem, kde žijí. MČ reflektovala výsledky šetření v procesu tvorby strategického dokumentu, šetření plánuje pravidelně opakovat.
|
9.3.3 Mají obyvatelé městské části zájem podílet se na veřejném dění v městské části? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
MČ Praha 10
aktivně podporuje zájem obyvatel o dění v obci. Příklady
aktivit: § Veřejná setkání: setkání k tvorbě Strategického plánu
udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030, projednání zavádění parkovacích zón, sběr dat v
rámci Generelu veřejných prostranství pro jednotlivé oblasti § Setkání v ulicích měst ke strategickému plánu § Zapojení dobrovolníků do pracovních skupin a
zpracování podnětů ke strategii § Otevřené hodiny vašich radních § Online zapojení: ankety (Zjišťujeme míru spokojenosti
obyvatel (504 respondentů), online sběr podnětů, Rodiny na Desítce (163 vyplněných anket), Organizace a spolky na Desítce (78 vyplněných anket), Podnikatelé na Desítce (41 vyplněných anket), Dětské hřiště Hřibská (96 respondentů), Dobíjecí stanice pro elektromobily (102 respondentů), Oživení Malešického zámku), pocitové mapy, sběr podnětů Co zlepšit na Desítce (více jak 1100 podnětů) § Zapojování hlavních aktérů: Urbanistická studie
Bohdalec-Slatiny § Komentování dokumentů: Analytická část Strategického plánu
udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 § Granty a participativní rozpočet: Moje stopa, Zásobník projektů § Vernisáže výstav: Generel veřejného prostranství:
Strašnice, Revitalizace Botiče, apod. § Tvorba Koncepce rozvoje kultury (setkání kulturních aktérů) § Tvorba metodiky "Spoluúčast privátního sektoru na
veřejných výdajích: Regulace v procesu plánování, rešerše evropských
plánovacích systémů".
(kulaté stoly s developery) § a další
Trend v návštěvnosti je konstantní (okolo 50-100 lidí na akci), lidé mají zájem účastnit se veřejných debat a oceňují jejich organizaci. Zapojují se aktivně do
anket a zajímají se o dění v jejich městské části. V současné době je účast na akcích zkreslená, a to z důvodu opatření
v rámci COVID-19. V roce 2020 jsme využili měsíce květen až říjen, kdy byla možnost veřejného setkávání a realizovali jsme setkání s občany v ulicích buď formou plánovacích stanů nebo kontejneru, detailní informace jsou přístupny zde. Oslovili jsme tak přes 1 500 občanů, kterým jsme představovali připravované projekty Prahy 10 a diskutovali nad jejich potřebami. V době pandemie v první polovině roku 2021 jsme pořádali online tzv. Fóra Desítky na téma podnikání v době COVID, Co s odpady a jak jim předcházet, Jak se projevila pandemie v oblasti sportování mládeže. Vysílání bylo přímo na FB MČ Praha 10 a lidé mohli podávat dotazy přes chat, např. https://www.facebook.com/praha10/videos/832301954052118 .
Každoročně připravujeme s vedením MČ, tiskovým oddělením a příslušnými odbory plán participace (ke konci roku na rok příští), kdy chceme znát témata, místo a formu participace. To pak využíváme v lokalitách Prahy 10 pro aktivity v plánovacím / informačním kontejneru, kdy jej umisťujeme měsíc do lokality Prahy 10. V něm je přítomna každodenně (kromě pátku) informační kancelář a realizován doprovodný program, převážně vycházky po území ke sběru podkladů pro tvorbu různých studií. Zároveň umisťujeme v lokalitě informační stezku vždy na dva měsíce, s cílem představit lidem projekty na velkých panelech, motivovat lidi k procházce po stezce (obzvláště v době covidové) a realizujeme vždy jednu vycházku se starostkou a experty (autory projektů), na které se občané mohou dozvědět detailnější informace. Zároveň jsou realizovány participační setkání s občany k tématům, se kterými příslušný odbor nebo radní osloví oddělení strategického rozvoje a participace.
Informace o veřejných setkáních a výzvy k zapojení se
jsou dostupné na webu www.praha10.cz/strategie, www.verejneprostory.cz, www.praha10.cz. Zapojování veřejnosti je nedílnou součástí Strategického plánu udržitelného
rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (1. Praha 10 otevřená, 1.1 Kvalitní radnice sloužící
lidem, 1.1.1 Transparentní radnice, 1.1.2 Aktivní zapojení obyvatel do
veřejného života)
|
-
v roce 2020: 1559 lidí (veřejná projednání), 374 respondentů ve dvou anketách
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Zapojení veřejnosti funguje na úrovni veřejných setkání, sběru podnětů na ulici, online i offline vyplnění ankety, výstav, kulatých stolů s hlavními aktéry. Nedílnou součástí jsou otevřené hodiny radních a zapojování veřejnosti v rámci participativního rozpočtu.
|
MČ tvoří příležitosti pro zapojování občanů prostřednictvím veřejných projednání, kulatých stolů či sběru podnětů v terénu i elektronickou formou. Zapojení veřejnosti bylo v posledním roce negativně ovlivněno epidemií COVID-19. Prosím doplňte informaci, zda máte systém participace, nebo zda jde o pořádání akcí ad hoc k jednotlivým kauzám. Jak ovlivnila zapojení obyvatel/zájmem o věci veřejné pandemie (o kolik akcí méně se uskutečnílo, jaký byl zájem, byly nějaké akce uskutečněny online a tvořeno více možností pro zapojení elektronickou formou)? U uvedených dat v textu a indiátoru není zřejmé, k jakému roku se vztahují. Prosím o aktualizace za rok 2020.
|
9.3.4 Přispívá komunitní politika městské části k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami obyvatel, mezi různými věkovými, národnostními, náboženskými i sociálními kategoriemi lidí v městské části? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Komunitní politika obce k odstraňování bariér a k dobré komunikaci mezi specifickými skupinami obyvatel je řešena zejména v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb (dále KPSS). Tento proces je na území MČ Praha 10 realizován již od roku 2004, a to za spolupráce občanů, poskytovatelů sociálních a návazných služeb a vedení MČ Praha 10. Všechny zjištěné potřeby jsou na jednáních pracovních skupin KPSS řešeny společně s občany a poskytovateli služeb, kdy po vzájemné dohodě všech aktérů dochází k návrh řešení a následnému zavedení služby. Mapování potřeb probíhá průběžně v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb, kde v současnosti působí čtyři pracovní skupiny:
- „senioři“,
- „osoby se zdravotním postižením“,
- „rodina, děti a mládež“,
- „osoby ohrožené sociálním vyloučením“.
Nástroje a aktivity směřující k odstraňování sociálních bariér jsou podrobně popsány v části Sociálně vyloučené osoby a lokality (otázka 9.3.1).
Všechny aktivity MČ Praha 10 v celkovém kontextu podporují dobrou komunikaci osob se specifickými potřebami. MČ Praha 10 úzce spolupracuje a podporuje neziskové organizace, které se danou problematikou zabývají. Podpora odstraňování bariér je uvedena ve „Střednědobém plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na období 2021–2024 v prioritě 6.
MČ tuto problematiku uchopuje v podobě nástrojů realizace:
- Nástroji dotační politiky, zejména v oblastech podpory KULTURA a SPORT, MLÁDEŽ A VOLNÝ ČAS, Ochrana životního prostředí a udržitelný rozvoj.
Zde jsou realizační nástroje zejména v dotačních tematických oblastech:
Tematická oblast: 1.1 Provoz kulturních zařízení a tematická oblast: 1.2. Kulturní akce
Tematická oblast: 2.1. Podpora organizované sportovní činnosti dětí a mládeže, dále
Tematická oblast: 2.2. Pravidelná organizovaná volnočasová činnost,
Tematická oblast: 2.3. Pořádání jednorázových sportovních a volnočasových akcí pro širokou veřejnost.
Tematická oblast: 2.4. Podpora sportovní a volnočasové činnosti handicapovaných sportovců
Je zde také oblast podpory - Ochrana životního prostředí a udržitelný rozvoj.
Kde se podporují projekty:
- konkrétních drobných Projektů a opaření pro zlepšení stavu životního prostředí na území MČ Praha 10;
- environmentální výchovy, osvěty a vzdělávání občanů MČ Praha 10;
- dalších Projektů, které naplňují cíle udržitelného rozvoje v oblasti ochrany životního prostředí.
Tematická oblast: 4.1. Opatření pro zlepšování stavu životního prostředí MČ Praha 10, která obsahuje podkapitoly:
4.1.1. Podpora komunitních zahrad a zahrádkářských kolonií
4.1.2. Podpora úprav a rekultivace předzahrádek a vnitrobloků přístupných široké veřejnosti
4.1.3. Podpora živočichů ve městě
Tematická oblast: 4.2. Podpora občanského povědomí v oblastech ochrany životního prostředí a udržitelného rozvoje na Praze 10:
4.2.1. Jednorázové vzdělávací a osvětové akce s ekovýchovným zaměřením
4.2.2. Systematické aktivity s ekovýchovným zaměřením
4.2.3. Podpora využití volného času mládeže směrem k ochraně přírody a životního prostředí v Praze 10
4.2.4. Podpora bezobalového a šetrného hospodaření v MČ Praha 10
Je na místě upozornit v tomto kontextu také na významnou oblast dotační podpory – kapitolu „SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ“, která zahrnuje také výše uvedené skupiny obyvatel. Sociální programy pro seniory a osoby se zdravotním znevýhodnění, sociální programy na podporu rodiny, dále preventivní programy a adiktologické služby.
- Aktivní pracovní náplň na pozici Koordinátor sousedských aktivit, která zahrnuje podporu komunitních projektů, právě typu sousedská setkávání, projektů a akcí na propojování různých generačních skupin také se zaměřením na seniorní obyvatele MČ, dále akce na propojení národnostních a náboženských skupin s majoritní společností.
Pandemická situace zasáhla samozřejmě i do realizace procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb. V roce 2020 neproběhla osobní setkání v rámci jednotlivých pracovních skupin. Naopak se posílila spolupráce při řešení problémů spojených s pandemií, jednotlivé organizace i prostřednictvím odboru sociálního nabízely své služby, přizpůsobené aktuálním potřebám a situaci. Na Odboru sociálním vznikl neformální katalog těchto služeb, které sociální pracovníci zprostředkovávali svým klientům podle jejich potřeb.
Dané problematice se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb).
|
-
4 pravidelně fungující pracovní skupiny komunitního plánování, kontinuální strategické plánování od roku 2004, naplňování Střednědobého plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2017-2020
Pracovní skupiny komunitního plánování (senioři; osoby se zdravotním postižením; rodina, děti a mládež; osoby ohrožené sociálním vyloučením).
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
|
Principy komunitní politiky jsou zakotveny ve strategických dokumentech MČ, různé skupiny jsou zapojeny zejména prostřednictvím komunitního plánování sociálních služeb. MČ poskytuje dotace na realizaci projektů podporujících komunitní akce v různých oblastech, je zřízena funkce koordinátora sousedských aktivit. Ovlivnila nějak pandemie setkávání občanů, vztahy a komunikaci mezi jednotlivými skupinami obyvatel a komunitní život? Děkuji.
|
9.3.5 Došlo v městské části ke změně v počtu stížností obyvatel na sociálně patologické jevy (bezdomovectví, výtržnosti, gra ti, drogy, gambling / herny, prostituce apod.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Městská část Praha 10 má zpracovanou vnitřní normativní instrukci „Pravidla pro vyřizování stížností, pochval a petic“, která sjednocuje postupy při řešení přijatých stížností směřujících jak do samostatné, tak přenesené působnosti. V rámci Úřadu městské části Praha 10 je zřízeno samostatné oddělení stížností a svobodného přístupu k informacím, v němž je začleněn referát stížností, který vede evidenci došlých stížností a sjednocuje praxi, a dále oddělení bezpečnostního managementu, jehož pracovníci monitorují tyto patologické jevy, provádějí místní šetření v oblasti a úzce spolupracují s Policií ČR a Městskou policií hl. m. Prahy. Zároveň je každý rok pravidelně prováděno vyhodnocení Pravidel pro vyřizování stížností, pochval a petic. V rámci městské části byl pravidelně probíhal Antigraffiti, který spočíval v aplikaci nástřiku odolného graffiti na vybrané nemovitosti. Nedostatkem těchto řešení je zejména nemožnost přijímat vyhlášky, respektive nařízení v této oblasti, které by měly širší dopad, neboť městská část hlavního města Prahy nemá tuto pravomoc. Městská část Praha 10 však pravidelně využívá možností připomínkovat vyhlášky a nařízení hlavního města Prahy. Sociálně patologickými jevy jsme se také zabývaly v rámci ankety: Co zlepšit na Desítce a v pocitové mapě. Podněty byly řešeny přímo ÚMČ Praha 10 nebo byly předány Policii ČR a Městské policii. Každý měsíc ve spolupráci s PČR a MP probíhá místní šetření vždy na jiná témata, tím tak reagujeme na dané stížnosti obyvatel. Vedení MČ Praha 10 zároveň vyslovilo podporu úplnému zákazu hazardu: "MČ Praha 10 chce úplný zákaz hazardu na svém území". Téma bezpečnosti a sociálně patologických jevů je součástí Strategického plánu udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.1 Zajišťovat pravidelné sdílení informací o problematických místech, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci).
|
-
Pocitová mapa (2019): 1042 podnětů (kde se necítím bezpečně), anketa Co zlepšit na Desítce: 111 podnětů k sociálnímu prostředí (z nichž 4 bezpečnost, 4 grafity, 10 herny a casina, 68 lidé bez domova), OKK v roce 2019 evidoval v režimu samostatné působnosti celkem: 73 stížností, 5 anonymních podání, 2 petice
a 14 podání, která měla charakter související korespondence.
• Bezdomovectví: 2 podání
• Rušení nočního klidu z provozu restauračního nebo ubytovacího zařízení: 12 podání
• Narušování sousedských vztahů: 4 podání
Procentní vyjádření uvedených případů ve vztahu k celkovému počtu evidovaných podání (stížnosti, anonymní podání, petice a korespondence) činí 17,02 %, po jednotlivých „kategoriích“ se jedná u stížností o 21,92 % a u korespondence o 14,29 %. Evidované petice a anonymní podání se netýkaly předmětného indikátoru.
OKK v roce 2020 evidoval v režimu samostatné působnosti celkem: 100 stížností, 6 anonymních podání, 7 petic a 7podání, která měla charakter související korespondence. Na tomto příkladu je vidět zvýšení počtů, k nimž mohlo přispět i nepříjemné pandemické období. Rozbor stížností za rok 2020 je v příloze.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Aktivní sběr podnětů a stížností, jejich pravidelné vyhodnocování a řešení.
|
MČ eviduje stížnosti na patologické jevy. Při šetřeních spolupracují pracovníci MČ a Policií ČR a Městkou policií. K problematice zasílá podněty Magistrátu Hlavního města Prahy. Prosím o aktualizaci za minulý rok, došlo k nějakému vývoji? Děkuji.
|
9.3.6 Existují v městské části dobrovolnická centra nebo jiná forma dobrovolnické činnosti? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Dobrovolnictví je oblast, které věnuje MČ Praha 10 dlouhodobě náležitou pozornost.
Dobrovolnická služba je definována zákonem č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Dobrovolníci poskytují své služby potřebným, a to ve svém volném čase bez nároku na odměnu. MČ Praha 10 si velmi váží této užitečné a potřebné činnosti, proto se snaží dobrovolnickou činnost ocenit, a to jak volbou „Dobrovolníka roku“, tak i akcí „Poděkování dobrovolníkům za jejich činnost v sociální oblasti“.
Ve „Střednědobém plánu rozvoje a udržitelnosti sociálních a návazných služeb na území městské části Praha 10 na období 2021–2024“ je podpora dobrovolnictví dlouhodobě zakotvena v prioritě 6.
MČ Praha 10 podporuje služby dobrovolníků, kteří pomáhají občanům Prahy 10. Nejvýznamnější podporou je poskytování dotací organizacím, které spolupracují s dobrovolníky. Dobrovolnictví je dlouhodobě prezentováno na sociálním a zdravotním portálu, v katalogu sociálních a návazných služeb a samozřejmě i na veletrhu sociálních a návazných služeb. Na sociálním a zdravotním portálu je dobrovolnictví věnovaná samostatná záložka, a to včetně organizací, které v oblasti dobrovolnictví poskytují své služby občanům Prahy 10.
V případě špičky je zde možnost aktivizace skupiny dobrovolníků, jenž čítá několik desítek dobrovolníků ovšem s klesající poptávkou (situační) jejich počet klesá na jednotky.
V situaci COVID, I. vlna, se dobrovolníci registrovali pod MČ a byli evidováni, bohužel nelze však identifikovat profesní zaměření jednotlivců, neboť tato informace není sdělována.
MČ na skutečnost dobrovolníků - aktivních občanů nahlíží jako na vysoce přínosnou a důležitou.
Dobrovolník roku
MČ Praha 10 chce anketou „Dobrovolník roku“ vyjádřit svůj respekt k práci všech, kteří věnují svůj čas, energii, znalosti či dovednosti druhým spoluobčanům bez nároku na odměnu a ocenit podle svých možností každoročně několik dobrovolníků, jejichž činnost si v předchozím roce zasloužila nejvyššího uznání. Současně chce vyhlašovatel s využitím ankety upozornit co nejširší veřejnost na to, že v případě dobrovolníků se nejedná o jednorázovou činnost, jako je např. náhodná pomoc někomu blízkému, nýbrž o činnost soustavnou a relativně dlouhodobou. Cílem akce je zlepšit povědomí co nejširší občanské veřejnosti o významu a hodnotách dobrovolnictví pro MČ Praha 10 a současně upevnit své vztahy s neziskovým sektorem.
Dobrovolník roku 2017
- Počet nominovaných dobrovolníků: 11
- Počet oceněných dobrovolníků: 10
- Datum předání ocenění: 13. 12. 2017 (Vršovický zámeček)
Dobrovolník roku 2018
- Počet nominovaných dobrovolníků: 9
- Počet oceněných dobrovolníků: 9
- Datum předání ocenění: 3. 12. 2018 (Vršovický zámeček)
Dobrovolník roku 2019
- Počet nominovaných dobrovolníků: 10
- Počet oceněných dobrovolníků: 9
- Datum předání ocenění: 5. 12. 2019
V roce 2020 se akce z důvodu nepříznivé epidemické situace nekonala.
Poděkování dobrovolníkům za jejich činnost v sociální oblasti
Podpora činnosti dobrovolníků v oblasti sociálních a návazných služeb je jedním z pilířů komunitního plánování sociálních a návazných služeb a v jeho rámci se také akce již několik let uskutečňuje v KD Barikádníků. Akci pořádá MČ Praha 10 od roku 2013 se záměrem ocenit dobrovolnickou činnost v sociální oblasti. Pro dobrovolníky jsou každoročně připraveny drobné dárky a doprovodný hudební program. Vzhledem k tomu, že v dobrovolnické činnosti působí lidé různého věku, je v rámci akce zajištěno pro dobrovolníky – rodiče i hlídání dětí ve výtvarném koutku.
Poděkování dobrovolníkům 2017
- Počet zúčastněných dobrovolníků: 98
- Počet zastoupených organizací: 17
- Datum konání akce: 18. 9. 2017
Poděkování dobrovolníkům 2018
- Počet zúčastněných dobrovolníků: 95
- Počet zastoupených organizací: 13
- Datum konání akce: 10. 9. 2018
Poděkování dobrovolníkům 2019
- Počet zúčastněných dobrovolníků: 92
- Počet zastoupených organizací: 10
- Datum konání akce: 9. 12. 2019
V roce 2020 se akce z důvodu nepříznivé epidemické situace nekonala.
V rámci MČ Praha 10 působí organizace zajišťující dobrovolnickou činnost občanům Prahy 10. Současně této problematice MČ Praha 10 zejména v rámci procesu komunitního plánování sociálních a návazných služeb věnuje velkou pozornost.
Městská část Praha 10 se zároveň zapojuje do dobrovolnických akcí, např. Ukliďme Česko (Společně uklidíme Desítku), Potravinová sbírka. V roce 2020 byli dobrovolníci vyzýváni a shromažďováni pomocí webu MČ, FB, plakátů, pro pomoc v období nemoci COVID-19. Ihned v květnu 2020 vznikla např. centrální telefonní linka pomoci, jejímž smyslem bylo propojovat nemohoucí osoby s dobrovolníky, kteří byli ochotno bezúpltně zajišťování příslušným osobám nákupy, vyzvedávání léků, ev. i drobný úklid v domácnosti. V roce 2020 se také posílila spolupráce při řešení problémů spojených s pandemií, jednotlivé organizace i prostřednictvím odboru sociálního nabízely své služby, přizpůsobené aktuálním potřebám a situaci. Organizace, které nemohly poskytovat svoje standardní služby, ve většině případů přizpůsobily služby potřebám situace a poskytovaly služby mimo rámec (většinou právě jako služby dobrovolnické).
Danému tématu se věnuje Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb).
|
-
14 organizací, které mají programy pro dobrovolníky, ročně dobrovolníci v každé organizace vykonají celkem okolo 20 tis. hodin.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 má mnoho kvalitních dobrovolníků v různých organizacích. Z tohoto důvodu je odměňuje v rámci každoroční akce "Dobrovolník roku".
|
V MČ působí 14 organizací, které zastřešují dobrovolníky. MČ tuto aktivitu podporuje ať již předáváním informací na webu o tom, kde je možné se zapojit, tak akcemi oceňujícími dobrovolníky. Pravidelně probíhají akce různých subjektů stavící na dobrovolném zapojení obyvatel v různých oblastech. Dobrovolníci byli zapojeni do pomoci v průběhu pandemie. Dokázali byste více napsat o realizovaném dobrovolnictví v posledním roce? Děkuji.
|
9.4 Zlepšení jistoty, bezpečnosti a prevence kriminality v obci |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Celkové hodnoceni oblasti:
9.4 Zlepšení jistoty, bezpečnosti a prevence kriminality v obci
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 analyzuje kriminalitu v lokalitách, intenzivně spolupracuje se složkami IZS a podporuje je. Má zpracované plány (např. povodňový plán) pro případ živelných katastrof. Zjišťuje mezi občany míru bezpečnosti a pocit jejího vnímání. Sleduje počty trestných činů a lokality jejich páchání.
MČ Praha 10 si je vědoma, že vytvoření bezpečného prostředí ovlivňuje mnoho faktorů a je potřebné, aby se na něm podílely jak složky Integrovaného záchranného systému, tak i další organizace a občané. Osvětou a informovaností se zvyšují schopnosti občanů reagovat na nebezpečí způsobem odpovídajícím jejich věku a posilovat potřebu bezpečné prostředí chránit. V oblasti bezpečnosti bychom proto rádi realizovali více akcí zaměřených na primární prevenci kriminality a sociopatologických jevů. Aktuálně proto již žádáme pro rok 2022 o grant ze strany MHMP z Programu adiktologických služeb pro městské části, a to na dva projekty v oblasti protidrogové prevence: 1/ AT poradna poskytující poradenství a úkony nehrané ze zdravotního pojištění, 2/ školní projekt AntiFetFest.
Zároveň jednáme s městskou policií hl. m. Prahy o navýšení dnes nedostatečné personální kapacity strážníků, navýšení četnosti policejních kontrol v lokalitách s vyšší mírou kriminality, rozšiřování kamerového systému na problémových místech atd. Zásadní bariérou je zde ale obecně situace na trhu práce v ČR a nedostatečné finanční ohodnocení pracovníků městské policie. V dalších letech bychom také společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy pokračovali v revitalizaci zanedbaného veřejného prostranství v okolí metra Skalka a Strašnická, kde je evidován zvýšený výskyt sociopatologických jevů a kde se občané cítí ze všech částí MČ Praha 10 nejméně bezpečně. Je zde ale problém roztříštěnosti vlastnických práv, tak jako je tomu ostatně i na mnoha dalších místech napříč Prahou 10.
|
V souladu s celorepublikovým trendem nadále dochází na území MČ k poklesu trestných činů. Přesto je míra kriminality v hlavním městě, vč. tří obvodů na území MČ Praha 10, celorepublikově nadprůměrná. MČ mapuje pocit bezpečí obyvatel stejně jako kriminalitu a k řešení problematiky přistupuje v souladu se svými kompetencemi komplexně – tzn. spoluprací s policií a IZS a preventivními a osvětovými akcemi pro občany. Stejně jako v případě poddimenzovanosti pracovníků úřadu práce, i v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality MČ udává závislost situace na personálních kapacitách policie a jejich navýšení by vnímala jako přínosné.
|
9.4.1 Došlo k poklesu trestných činů na správním území městské části (podle kategorií – vraždy, krádeže, násilné trestné činy)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Ve statistikách kriminality je území MČ Praha 10 rozděleno do tří teritorií PČR:
- V teritoriu Vršovice došlo k meziročními poklesu zaznamenaných trestných činů o 332 mezi lety 2019 a 2020. V roce 2020 bylo spácháno celkem 1568 trestných činů ( -17,4%). Nejvyšší pokles lze zaznamenat v oblasti krádeží věcí z automobilu a další majetkové tr. činnosti.
- V teritoriu Strašnice došlo k meziročnímu nárůstu zaznamenaných trestných činů o 97 mezi lety 2019 a 2020. V roce 2020 bylo spácháno celkem 1151 trestných činů (+ 9.2%). Jednalo se zejména o majetkovou tr. činnost.
- V teritoriu Zahradní Město došlo k meziročnímu poklesu zaznamenaných trestných činů o 160 mezi lety 2019 a 2020. V roce 2020 bylo spácháno celkem 697 trestných činů (-18,6%). Nejvyšší pokles lze zaznamenat v oblasti krádeží věcí z automobilu a další majetkové tr. činnosti.
Celkový nápad trestné činnosti na MČ Praha 10 činil tedy 3416 trestných činů. (-10,3%).
Pozitivně lze hodnotit pokles celkové trestné činnosti na MČ Praha 10 o 395 trestných činů (-10,3%).
Zdroj dat: https://www.mapakriminality.cz/#
|
-
3 801 (2019), 3 919 (2018), 4 445 (2017)
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Počet trestných činů klesá.
|
V souladu s celorepublikovým trendem nadále dochází na území MČ k poklesu trestných činů. Přesto je míra kriminality v hlavním městě, vč. tří obvodů na území MČ Praha 10, celorepublikově nadprůměrná.
|
9.4.2 Dovede městská část, případně statutární město rychle a účinně řešit situaci po přírodních katastrofách nebo průmyslových haváriích? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Je zpracován „Krizový plán MČ Praha 10“, který zpracovává Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy a schvaluje starostka městské části. Dále je zpracován „Povodňový plán MČ Praha 10“, který řeší oblast ochrany před povodněmi.
Na Úřadu MČ Praha 10 je zřízeno Oddělení bezpečnostního managementu, které řeší krizové řízení, havarijní plánování a obranné plánování.
Je zřízena Bezpečnostní rada a Krizový štáb MČ Praha 10, které jsou poradními a pracovními orgány starostky pro přípravu a řešení krizových situací. Dále je zřízena i Povodňová komise MČ Praha 10, která plní úkoly při ochraně před povodněmi.
Běžné mimořádné události (dopravní nehody, požáry, úniky nebezpečných látek a podobně) jsou řešeny příslušnými složkami „Integrovaného záchranného systému“.
Pracovníci oddělení bezpečnostního managementu a Rada MČ Praha 10 dostávají SMS zprávy od Operačního střediska Krizového štábu hl. m. Prahy ohledně nastalých mimořádných událostí na území MČ Praha 10 (v případě nutnosti jsou pracovníci městské části a členové Rady povoláni na místo).
MČ Praha 10 má pro nouzové ubytování osob zřízeny dva „krizové byty“ se základním vybavením (postele, stůl se židlemi, nádobí, koupelna, záchod, kuchyňská linka, vařič, mikrovlnná trouba) a 8 lůžky na ubytovně MČ. Městská část disponuje i materiálním vybavením pro řešení mimořádných událostí (povodňové pytle, násypky, vysoušeče, dodávkové automobily).
Opatření pro mimořádné události je popsáno zde. Zároveň je zpracován postup při evakuaci. V MČ Praha 10 také pravidelně zasedá Komise bezpečnostní a podporuje lokální integrovaný záchranný systém. Během první a druhé vlny opatření ke COVID-19 zasedal pravidelně krizový štáb a bezpečnostní rada, jejíž součástí jsou i složky IZS. Dlouhodobá intenzivní činnost krizového štábu, jeho odborných pracovních skupin i práce celého úřadu ukázala, že MČ Praha 10 je schopna rychle a efektivně řešit jakékoliv nepředvídatelné situace. MČ ihned v květnu 2020 zřídila např. vlastní centrální telefonní linku pomoci, jejímž smyslem bylo propojovat nemohoucí osoby s dobrovolníky, kteří byli ochotni bezúplatně zajišťovat příslušným osobám nákupy, vyzvedávání léků, ev. i drobný úklid v domácnosti. Celkem obsluha linky zajistila ochranné prostředky, potraviny či léky cca 240 osobám, které se na linku dovolaly. Během jara 2021 pak sloužila jako konzultační bod pro osoby registrující se na očkování proti koronaviru.
Seznam pracovních skupin Krizového štábu:
- pomoc potřebným
(obsluha krizové linky)
- ochranné pomůcky
- provoz úřadu
- zaměstnanci
- komunikace
- krizové řízení
- sociální a zdravotní
- školství
- finance
- bydlení
- podnikatelé
- očkování
Podrobně se daným tématem se zabývá Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.1 Zajišťovat pravidelné sdílení informací o problematických místech, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci, 9.2.3 Podporovat složky integrovaného záchranného systému).
|
-
Příspěvek 600 000,- Kč na nové vybavení pro Integrovaný záchranný systém (IZS), 400 000,-Kč na motivační odměny pro IZS. Dotační řízení MČ Praha 10 (oblast prevence - sociální služby).
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Městská část Praha 10 přistupuje komplexně k řešení podnětů, má zpracovaný povodňový plán, podporuje finančně složky IZS a další organizace, které podporují prevenci.
|
Krizové řízení má MČ zpracované po strategické stránce (krizový a povodňový plán), na úřadu je ustaveno Oddělení bezpečnostního managementu, exekutiva leží na Krizovém štábu a Bezpečnostní radě. MČ spolupracuje s a finančně podporuje IZS. Tyto mechanismy byly aktivovány i při řešení epidemie COVID-19. Prosím, aktualizujte informace o činnosti v posledním roce, aby bylo možné hodnotit trend. Děkuji
|
9.4.3 Jaká je míra obav obyvatel městské části z kriminality (členění po činech – krádež, ublížení na zdraví, vražda atd.)? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
V roce 2019 proběhl sběr dat v rámci „Pocitové mapy“ (otázka: "Kde se necítím bezpečně"), zároveň MČ Praha 10 sbírala podněty od občanů Co zlepšit na Praze 10. Výstupy byly předány Policii ČR a Městské policii k přijetí vlastních opatření. Některé případy řeší přímo Oddělení bezpečnostního managementu a Komise bezpečnostní.
Na MČ Praha 10 nejsou tzv. vyloučené lokality, vzhledem k tomu je vnímáni obyvatel rozloženo převážně na celé území MČ, kde jsou indikovaná místa s horším vnímáním kriminality předávána PČR a MP k provedení vlastních opatření. Zdrojem patogenních informací jsou tedy hlavně občané, kteří se s důvěrou na orgány MČ obrací. Každý měsíc probíhá jednání Komise bezpečnostní RMČ Prahy 10 za účasti vedení bezpečnostních složek IZS. Na tomto jednání je řešena aktuální situace. Vzhledem k setrvalému úbytku nápadu trestné činnosti je situace stabilní. Obyvatele v roce 2020 a letos přednostně také aktuálně zajímá dodržování epidemiologických opatření vyhlašovaných v rámci nouzového stavu Vládou ČR. V této návaznosti je indikováno přestupkové chování části obyvatel, která se převážně rekrutuje s řad osob bez domova, alkoholiků a osob závislých na OPL.
Kromě reálné kriminality pocit bezpečí značně ovlivňují další vlivy, například sdělovací prostředky, internet, sociální sítě atd. Dochází tak nárazově k možnému kolísání v této míře obav obyvatelstva z kriminality.
Veškeré relevantní informace a podněty jsou bezodkladně předávány jak Policii ČR, tak Městské policii k provedení dalších vlastních opatření. Rovněž zdejší Oddělení bezpečnostního managementu v rámci institutu místního šetření, využívá místní a osobní znalosti pro omezování tohoto negativního chování. MČ Praha 10 pracuje též s tzv. mapou kriminality.
V roce 2019 dále MČ Praha 10 uspořádala dotazníkové šetření indikátoru A1 ECI mezi 500 respondenty, jak subjektivně hodnotí svůj pocit bezpečí v několika různých životních situacích. 
Ze získaných dat vyplývá, že největší obavu u obyvatel vyvolává pohyb v noci po veřejných prostranstvích, následovaný nočním pohybem po hlavních ulicích MČ Praha 10 (např. Vršovická, Záběhlická, Malešická, Starostrašnická, Ruská, Francouzská). Naopak méně se lidé obávají nechat přes noc otevřené okno a nebo přes den nezamčené vchodové dveře do jejich obydlí. Během léta 2021 také probíhalo hlasování v tzv. celopražské pocitové mapě, do níž se MČ Praha 10 taktéž zapojila a jejíž součástí také byla otázka bezpečnosti. Např. "Zde se necítím bezpečně (podezřelí lidé, zanedbané prostředí ad.)", "Zde bych uvítal dohled Městského kamerového systému (častý vandalismus, krádeže, zapadlé místo atd.)". Její data by měla být vyhodnocena do konce roku 2021. Podrobně se daným tématem zabývá Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.1 Zajišťovat pravidelné sdílení informací o problematických místech, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci, 9.2.3 Podporovat složky integrovaného záchranného systému).
|
-
Nejvíce se obyvatelé necítí bezpečně ve večerních hodinách ve veřejných prostranství) - výsledky dotazníku ECI (2019). Zároveň MČ Praha 10 pracuje s výstupy z pocitové mapy a úzce spolupracuje s Městkou i státní policií. Do konce roku 2021 by měla být vyhodnocena také tzv. celopražská pocitová mapa, do níž se MČ Praha 10 taktéž zapojila a jejíž součástí také byla otázka bezpečnosti.
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
MČ Praha 10 si aktivně zjišťuje, kde se obyvatelé cítí nebezpečně a získává podněty od občanů, co zlepšit.
|
Prosím interpretujte sebraná data při odpovědi na otázku, zda se cítí lidé bezpečně (kolik ano, kolik ne, kde a kdy ano, kde ne). Pokuste se v odpovědi více zachytit téma samotné. Graf v sekci indikátory nelze otevřít. Nerozumím škále kvalitní-nekvalití při hodnocení pocitu bezpečí.
|
9.4.4 Jak je v městské části řešena problematika domácího násilí? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Řešení této problematiky je primárně v gesci Policie ČR, která v rámci institutu tzv. "vykázání" může agresivní osobu vykázat z bytu nebo zahájit trestní stíhání. Policie ČR spolupracuje s Odborem sociálním, a to hlavně v případech, kdy je postiženo násilím také dítě.
Problematika domácího násilí, oblast domácího násilí, preventivní i trestně právní činnost v této problematice, jsou každoročně jednou z priorit KŘP-A a tedy i OŘP Prahy IV. Prověřování incidentů se znaky domácího násilí a následné využití institutu vykázání v intencích zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky bylo na OŘP Praha IV následující: prověřováno incidentů se znaky domácího násilí: v roce 2020 / 451 evidovaných událostí, institut vykázání byl užit: v roce 2020 / 55 případech. Ve 4 případech v roce 2020, došlo k opakovanému vykázání osoby. V současné době na OŘP Praha IV, vykonává funkci metodika problematiky domácího násilí VO MOP Vršovice a ZVO MOP Lhotka. Policie ČR statistiky případů pro jednotlivé městské části prozatím nevede. Rostoucí trend domácího násilí v Praze je za poslední tři roky mírně klesající. - 2020: 167 případů (pandemický rok)
- 2019: 177 případů
- 2018: 186 případů
- 2017: 200 případů
zdroj: https://www.domacinasili.cz/statistiky
Výrazný vzestup domácího násilí a následného vykazování z obydlí nebyl v hl. městě Praze během pandemického roku zaznamenán. Realizaci prevence a osvěty, ev. podpoře obětem domácího násilí se věnovaly zejména neziskové organizace. Na ÚMČ Praha 10 je v této oblasti angažován OSO a dále v přestupkové rovině OOS. Veškeré zjištěné poznatky v této oblasti jsou neprodleně předávány PČR. Odbor sociální má k dispozici veřejný seznam organizací, na koho je možné se v této otázce obrátit.
Následně je situace řešena s Oddělením sociálně-právní ochrany dětí a práce s rodinou a využívá se Magistrátem hl. m. Prahy zřízeného intervenčního centra a dalších neziskových organizací. Některé případy také řeší Odbor občansko-správní, kde jsou na přestupkovém oddělení řešeny přestupky, jedná se o jednotlivé případy, které nenaplnily skutkovou podstatu trestného činu.
Daným tématem se také zabývá Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.1.1 Komunitní plánování sociálních a návazných služeb, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci).
|
-
Hl. m. Praha:
2020: 167 případů
2019: 177 případů
2018: 186 případů
2017: 200 případů
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
Touto problematikou se primárně zabývá Policie ČR.
|
Řešení problematiky domácího násilí leži primárně na Policii ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a organizacích řešících tuto problematiku. Na MČ je agendy v gesci OSO, který spolupracuje s PČR. Tématem se zabývá Strategický plán udržitelného rozvoje MČ P10. Prosím aktualizujte indikátor (ideálně doplnění časové řady), aby bylo možné hodnotit trend. Pozorujete nějaký nárůst za poslední pandemický rok? Ovlivnil poslední rok realizaci prevence/osvěty či dostupnost podpory obětím domácího násilí? Odkaz na Evropskou strategii je zde irelevantní, cílem auditu je ohodnotit situaci v MČ Praha 10.
|
9.4.5 Jaký je počet akcí a účastníků, kteří byli účastni preventivní akce proti kriminalitě? |
STRUČNÝ POPIS DOSAVADNÍHO VÝVOJE A AKTUÁLNÍHO STAVU | INDIKATORY | SEBEHODNOCENÍ MUNICIPALITY | HODNOCENI OPONENTA |
Tuto oblast zajišťuje Policie ČR Krajské ředitelství hl. m. Prahy, oddělení prevence a Městská policie, a to hlavně na ZŠ zřizovaných městskou částí a v domovech důchodců. Nicméně MČ Praha 10 uspořádala dne 9. 6. 2019 za účasti všech složek "Den IZS". Prezentoval se tam také BESIP a Červený kříž. Akce byla zaměřena také na mládež, kdy byl prováděn nácvik bezpečné jízdy na kolech atd. Na Odboru sociálním (OSO) je řešena až sekundární prevence (např. děti, OSPOD) a terciální (kurátoři pro dospělé, navrátilci z výkonu trestu atd.).
V roce 2020 byla tato oblast značně poznamenána pandemickou situací v rámci COVID 19, vzhledem k tomu nebyl pořádán den IZS a proběhlo nepoměrně méně preventivních akci MP Praha.
Plánovaných akcí a přednášek MP na území MČ Praha 10 bylo v roce 2020: 648
Realizovaných jich bylo: 260
Nerealizovaných z důvodu protiepidemických opatření jich bylo: 388. U tzv. street akcí, jejichž cílem je přispět k prevenci kriminality nabídkou pozitivních alternativ využití volného času cílové skupině dětí a mládeže, došlo v roce 2020 k přesunu termínů plánovaných akcí. Zejména se jednalo o přesun jarních termínů na začátek školního roku. I přes nepříznivou situaci a omezení se podařilo realizovat tři akce a udržet kontakt s klienty z cílové skupiny dětí a mládeže.
Policejní akce plánování a pořádání policejních akcí bylo směřováno do míst, kde docházelo ke zvýšenému nápadu trestné činnosti a dále do oblastí s častějším výskytem osob bez trvalého přístřeší a s tím spojenému nárůstu kriminality. Průřezově lze konstatovat, že se jednalo o akce zaměřené na krádeže vloupáním do motorových vozidel, kapesní krádeže a krádeže prosté. Na základě místní znalosti probíhaly kontroly squatů, se zaměřením na pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách. Tyto akce velkou měrou přispěly nejen ke snížení nápadu trestné činnosti evidované ve služebním obvodu, ale bylo při nich vypátráno nemalé množství osob hledaných českými i evropskými soudy, Policií ČR i osob, na které byl vydán příkaz k dodání do VTOS. Vnější služba OŘP Praha IV v roce 2020 provedla na svém území celkem 57 akcí. Oproti předchozímu roku došlo k poklesu a to zejména v souvislosti s pandemii onemocnění COVID 19. Ve spolupráci s celokrajskými útvary KŘP – A, především s OSDP, OCP, PMJ a SPJ bylo celkem uskutečněno 6 velkých policejních opatření, do kterých byly zapojeny i mimorezortní subjekty, se kterými je dlouhodobá spolupráce na vysoké úrovni. Jedná se především o Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy, Celní správu, Živnostenský úřad, Česká obchodní inspekce, Odbor dopravních agent, tým TAXI Městské policie hl. m. Prahy. SKPV OŘP Praha IV provedla 21 policejních akcí ke snížení kriminality, policisté služby kriminální policie a vyšetřování se podíleli na zajištění 31 bezpečnostních opatření a účastnili se na zajištění 12 politických, společenských a kulturních akcích.
V minulosti byla pořádána „Senior akademie“. V roce 2014 pořádán cyklus přednášek v rámci projektu „Bezpečná desítka“.
Daným tématem se také zabývá Strategický plán udržitelného rozvoje MČ Praha 10 pro období 2020-2030 (9. Praha 10 přátelská, 9.1 Kvalitní sociální péče a služby, 9.2 Bezpečné prostředí pro všechny skupiny obyvatel, 9.2.2 Spolupracovat na šíření osvěty v oblasti bezpečnosti a dbát na prevenci).
|
-
2020: 648 plánováno
-260 uspořádáno
-388 nerealizováno z důvodu pandemie
2019: 225 akcí, z toho:
-10 přednášek pro děti v MŠ
-178 přednášek v ZŠ
-35 přednášek na SŠ
-1x ukázka MP pro žáky s mentálním postižením
-1x účast na Dni IZS Prahy 10
|
Trend:
První audit
Trend nehodnocený
|
Prevence proti kriminalitě patří mezi priority strategického dokumentu MČ, preventivní akce jsou realizovány zejm. policií - PČR a MP. Období pandemie negativně ovlivnilo množství akcí, které bylo možné zrealizovat. Indikátor - prosím doplňte data za rok 2020. Upravte prosím i text v sekci hodnocní, aby jasněji popisoval situaci - "v průměru se uspořádalo 20 akcí" - k jakému období se váže? Děkuji.
|